27 Ekim 2009 04:00

Ölüm yolu isyan ettirdi

Akşamsettin Mahallesi Doğukent Caddesi’nde pek çok ölümlü kaza yaşanmasına rağmen önlem alınmaması, vatandaşı isyan ettirdi.

Paylaş

Akşamsettin Mahallesi Doğukent Caddesi’nde pek çok ölümlü kaza yaşanmasına rağmen önlem alınmaması, vatandaşı isyan ettirdi. Şimdiye kadar çoğu çocuk birçok kişinin ölümüne tanık olan mahalleli, kaldırımı bile olmayan caddeyi trafiğe kapattı. Mahalleli, önlem alınana kadar eyleme devam edecek.
Mamak’ın Akşemsettin Mahallesi’nde daha önce pek çok ölümlü kazanın yaşandığı Doğukent Caddesi’nde, son olarak 14 Ekim günü 10 yaşındaki Sema Altekin’in parka oynamaya giderken kaza sonucu ölmesi, mahalleliyi isyan ettirdi. Önceki gün öğlen saatlerinde Doğukent Caddesi’nde toplanan mahalleli, yolu trafiğe kapattı. Caddeye yıllardır üst geçit ve trafik lambası yapılmamasını protesto eden halka, polis engel olmak istedi. Bir saat kadar yolu trafiğe kapatan mahalleli, daha sonra taleplerini Mamak Belediyesi önünde dile getirmek üzere dağıldı.
‘GEÇİT YAPMAK BU KADAR MI ZOR?’
Trafik kazasında ölen Sema Altekin’in annesi Firdevs Altekin gazetemize yaptığı açıklamada, caddede hiçbir önlem alınmamasına tepki gösterdi. Anne Altekin, “Araçlar caddeden hızlı geçiyor. Trafik ışığı yok, üst geçit yok. Çocuğum doktor olacağını söylüyordu. Benim çocuğum öldü, okuyamadı. Başkasının çocuğu ölmesin” diye konuştu.
Mahallede yeterli okul olmadığı için çocuklarının başka semtlerdeki okullara gitmek zorunda kaldıklarına da dikkat çeken Altekin, çocukların mecburen bu caddeden geçmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Buraya ışık yapmak, üst geçit yapmak bu kadar mı zor” diye sordu. Altekin ayrıca, kazadan sonra diğer çocuklarının psikolojilerinin bozulduğunu, sürekli baygınlık geçirdiklerini de anlattı.
KALDIRIM BİLE YOK
Mahallelilerden Ali Aklan da cadde boyunca kaldırım bile olmadığına dikkat çekti. Aklan, caddeye bir an önce geçit yapılmadığı takdirde her hafta eylem yapacaklarını söyledi.
Doğan Ermiş ise sorumluluğun Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu ifade etti. Yaşanan kazalar nedeniyle psikolojisinin bozulduğunu belirten Ermiş, “Ben ne zaman öleceğim diye düşünüyorum” dedi.
Ali Haydar Uçkaç, cadde üzerinde şimdiye kadar 5 kazaya şahit olduğunu anlattı. Bekir Çekici ise şimdiye kadar 9’u çocuk 10 kişinin karşıdan karşıya geçerken öldüğünü söyledi. 600’e yakın öğrencinin caddeden geçtiğini belirten Çekici, “İnsanın canı bu kadar ucuz mu” diye sordu. (Ankara/EVRENSEL)
İbrahim Kale
ÖNCEKİ HABER

Sorunlar içinden çıkılamaz hale gelecek

SONRAKİ HABER

Cumhuriyet davasının bozma gerekçesi açıklandı: Kanıt olmadan ceza verilemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa