27 Ekim 2009 00:00

Birileri sefahatte birileri krizde

İŞÇİLER, emekçiler, emekliler, çiftçiler krizde iken birilerinin lüks yaşamını aynen sürdürdüğünün en önemli kanıtı otomobil satışları...

Paylaş

İŞÇİLER, emekçiler, emekliler, çiftçiler krizde iken birilerinin lüks yaşamını aynen sürdürdüğünün en önemli kanıtı otomobil satışları... Kimileri için hayal etmesi bile zor olan süper lüks arabalardan BMW, Ferrari ve Maserati kriz dinlemedi.
BMV 2009 yılı satış hedefine yaklaştı. Türkiye’de gelecek yıl otomobil satışlarının yüzde 10 daralması öngörülürken, BMW yeni modeller ile pazar payını artırmayı hedefliyor. Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, 2010’na ilişkin hedefleri için oldukça umutlu konuştu.
LÜKS ARABA KRİZ DİNLEMEDİ
Düşük ve orta gelirliler için hayal olan bir Maserati almak için bir asgari ücretlinin yemeden içmeden ve tek kuruş harcamadan 89 yıl çalışması gerekiyor.
Kimilerinin rüyalarını süsleyen, kimileri için hayal etmesi bile zor olan süper lüks arabalardan Ferrari ve Maserati’nin satışları kriz dinlemedi. Ferrari ve Maserati’nin Türkiye distribütörlüğünü yapan Fer Mas Oto Genel Müdürü Orhan Ülgür, geçen yıl Türkiye’de 17’si Ferrari 17’si de Maserati olmak üzere 34 süper lüks araç sattıklarını bildirdi.
Bu yıl krize rağmen daha ekim ayında bu rakama ulaştıklarını kaydeden Ülgür, “Küresel kriz, bütün sektörleri etkiledi. Ancak biz, krizin bitmesini beklemek ve kabuğumuza çekilmek yerine hızlı bir şekilde hareket ederek stokları erittik” dedi.
2009’da, önceki yılın satış rakamını aşmayı beklediklerini belirten Ülgür, 2010’dan da ümitli olduklarını söyledi.
89 YIL ÇALIŞIRSA MASERATİ ALABİLİR
Zengin kesime hitap eden ve düşük ücretliler ile orta gelirliler için hayal olan bir Maserati’nin fiyatı 220 bin avrodan başlıyor ve 280 bin avroya kadar çıkıyor.
Tamamen el işçiliğiyle yapılan ve kişiye özgü özellikleri olan ve ortalama satış fiyatı 240 bin avro, yani 528 bin lira düzeyinde bulunan bu arabayı almak için bir asgari ücretlinin yemeden içmeden, başka da hiçbir harcama yapmadan 89 yıl çalışması gerekiyor.
Bin lira ortalama maaş alan bir ücretlinin bu tür bir arabaya sahip olabilmek için 44 yıl, 1.683 lira aylık geliri olan 25 yıllık bir öğretmenin 26 yıl, 1.932 liralık aylık geliri olan bir polis memurunun da 23 yıl hiçbir harcama yapmadan, sadece para biriktirmesi gerekiyor.
4.153 lira maaşlı bir genel müdür ise böyle bir arabayı yine başka yere tek bir kuruş harcamamak kaydıyla, ancak 11 yıllık maaşı ile alabiliyor. (EKONOMİ SERVİSİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Memur enflasyona ezdirilemez’

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Aksaray, İzmir ve İstanbul'daki vakalarda koronovirüse rastlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...