27 Ekim 2009 04:00

Üretici fiyatın yükselmesini bekliyor

GİRESUN Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, üreticinin kafasındaki fındık fiyatının psikolojik olarak 5 liradan oluştuğunu...

Paylaş

GİRESUN Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, üreticinin kafasındaki fındık fiyatının psikolojik olarak 5 liradan oluştuğunu, piyasada fiyat bu rakamı bulmadığı sürece üreticinin fındığını pazara azar azar getirmeye devam edeceğini söyledi.
Akbaşlı, piyasada Giresun kalite fındığın bir süredir 4.7 liradan işlem gördüğünü belirterek, “Fiyatın yükselmesini bekleyen ve bunun için ürününü pazara ‘ihtiyacı kadar indirme çağrısına’ kararlılıkla uyarak direnç gösteren üretici, şimdi bekleyişte” dedi.
Cumhuriyet tarihinde fındıkta bir ilk yaşandığını ve fındık fiyatının oluşmasının piyasa koşullarına bırakıldığını kaydeden Akbaşlı, “Devlet, piyasada fındık fiyatının üretici lehine oluşması ve üreticinin mağdur olmaması için müdahil alım yapıyordu. Bunu uzun yıllar Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) aracılığıyla yaptı.
Birliğin son yıllarda yaşadığı kaynak sıkıntısı nedeniyle son olarak müdahil alımlar için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) görevlendirildi. 2009 ürünü fındık alım sezonunda ise devlet, müdahil alım yapmaktan vazgeçti ve fiyatın oluşmasını piyasa şartlarına bıraktı” diye konuştu.
15 OCAK 2010 HEDEFİ
Akbaşlı, 2009 ürünü fındıktan üreticinin elinde 200 bin tonluk kısmının kaldığını tahmin ettiklerini ifade ederek, şunları kaydetti: “2009 ürünü fındık rekoltesi 400 bin ton olarak tahmin edilmişti. Bunun 200 bin tonunun önemli kısmı ihraç edildi ve diğer kısmı da iç piyasada tüketildi.
Tarım ve Köyişleri bakanı ve TMO yetkilileri, üreticinin elinde yeni ürün fındık kalmayana kadar depolarındaki fındığı satmayacaklarını ve ürünü ancak 15 Ocak 2010’dan itibaren satacaklarını açıklamıştı.
Fındık fiyatının önümüzdeki ayın ilk haftalarında üreticinin kafasında oluşan 5 liraya ulaşmasını ve bunun da üzerine çıkmasını bekliyoruz.”
(Ordu/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘TRT payının arttırılması yasadışıdır’

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa