28 Ekim 2009 04:00

HUKUK KÖŞESİ

SORU: İşyerimiz geçtiğimiz ay içinde başkasına devredildi. Bizler hala çalışıyoruz. Ancak, bazı çalışanların işine son verildi. Böyle durumlarda kıdem tazminatlarımız bize ödenir mi?

Paylaş

SORU: İşyerimiz geçtiğimiz ay içinde başkasına devredildi. Bizler hala çalışıyoruz. Ancak, bazı çalışanların işine son verildi. Böyle durumlarda kıdem tazminatlarımız bize ödenir mi?

CEVAP: Kıdem tazminatı alabilmeniz için gerçekleşmesi gereken ilk şart, en az bir yıl çalışma sürenizin olmasıdır. Siz ve diğer arkadaşlarınızdan bir yıldan fazla süre ile aynı işyerinde çalışıyor iseniz, ancak bu durumda kıdem tazminatı almaya hak kazanabilirsiniz. Öncelikle bu bir yıl çalışma süreniz varsa, diğer şartlardan biri de iş sözleşmenizin, İş Kanununun 24. maddesinde belirtilen işçinin haklı nedenle derhal fesih haklarının düzenlendiği sebeplerden olan, “sağlık sebepleri”, “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” veya “zorunlu sebeplerden” biri nedeniyle feshedilmiş olması gerekmektedir. Sadece işyerinizin bir başka işverene devredilmiş olması iş sözleşmenizin haklı nedenle derhal feshini gerektirecek bir durum değildir.
Eğer, bu nedenle iş sözleşmenizi feshederseniz, kıdem tazminatınızı alamazsınız. El değiştirmenin, ayrıca yukarıda belirtilen sağlık, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymama ve zorunlu sebep gibi hususları da doğurduğu takdirde iş sözleşmenizi feshetmeniz durumunda kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.
Ayrıca işyerini devralan işveren de sadece bu devir işlemine dayanarak işçilerin iş sözleşmelerini feshedemez.
DEVRİM AVCI
ÖNCEKİ HABER

Polis öğrencilere biber gazıyla saldırdı

SONRAKİ HABER

Halfeti’de gözaltına alınanlara işkence iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa