28 Ekim 2009 00:00

Veliler ve öğrenciler ‘sınıf farkı’na tepkili

YENİBOSNA Lisesi’nde hayata geçirilen özel sınıf uygulamasına tepki büyüyor. Belli bir miktar para veren ve not ortalaması yüksek öğrenciler...

Paylaş

YENİBOSNA Lisesi’nde hayata geçirilen özel sınıf uygulamasına tepki büyüyor. Belli bir miktar para veren ve not ortalaması yüksek öğrenciler için tek kişilik sıraların bulunduğu özel sınıfların oluşturulmasına karşı Yenibosna Pazarı’nda eylem yapıldı.
Öğrenci, öğretmen ve velilerin katıldığı eyleme Halit Ziya Uşaklıgil İlköğretim Okulu öğrencilerinden de destek geldi. Eylemde sık sık “Müşteri değil öğrenciyiz”, “Parasız eğitim istiyoruz”, “Özel sınıflar kaldırılsın” sloganları atıldı.
Çevredekilerin de destek verdiği eylemde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yıllarca bizden toplanan vergilerle yol, köprü, okul yapacağız diyenler şimdi de 500 TL verin özel sınıf açalım diyorlar. Başarıyı artırmak adına yapılan bu uygulamayla başarı sınavlara endekslenirken, para vermeyenlere ne haliniz varsa görün denilmektedir. Bizlerin de çocuklarımızın eğitim hakkına sahip çıkmayacağımızı düşünüyorlar. Buradan ilan ediyoruz. Hukuksal yollarda dahil olmak üzere çocuklarımızın eğitim hakkına sahip çıkacağız. Milli Eğitim Bakanlığı’nı bu adaletsiz ve haksız uygulamayı sonlandırmaya çağırıyoruz.”
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Hava(n)eden bu kadar ağır, Ceylan?

SONRAKİ HABER

Mansur Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı Halk Ekmek Genel Müdürü istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa