28 Ekim 2009 04:00

İsrail su bile vermiyor

İsrail’in temel insan haklarından olan su hakkına da el koyduğu, Filistinlilerin temiz ve güvenli su kaynaklarına ulaşmasına engel olduğu ortaya çıktı.

Paylaş

İsrail’in temel insan haklarından olan su hakkına da el koyduğu, Filistinlilerin temiz ve güvenli su kaynaklarına ulaşmasına engel olduğu ortaya çıktı. İnsan hakları kuruluşu Uluslararası Af Örgütü’nün hazırladığı rapora göre, bir tarafta Filistinliler zaruri ihtiyaçları kadar bile su bulamazken diğer tarafta Yahudi yerleşimciler yüzme havuzlarının ve yeşilliklerin keyfini sürüyor.
Af Örgütü, İsrail’in Filistinlilerin temiz ve güvenli su kaynaklarına asgari düzeyde ulaşmasına engel olduğunu açıkladı. Örgüt, işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail’in su kısıtlamalarıyla Filistinlilere karşı ayrımcılık yaptığını kaydetti. İsrail’in yaptığı bu akıl almaz ayrımcılık 450 bin kadar Yahudi yerleşimcinin 2.3 milyon Filistinliden daha fazla su kullandığını ortaya koydu.
GAZZE’DE ALTYAPI KRİZ NOKTASINDA
Raporda, Gazze konusuna da değinilerek, Gazze kıyılarındaki tatlı su kaynaklarının, deniz suyu ve kanalizasyon karışması nedeniyle kirlendiğine dikkat çekildi, İsrail’in ablukasının su ve kanalizasyon sistemini kriz noktasına getirdiği vurgulandı. Ablukanın kaldırılıp bölgeye inşaat malzemelerinin; su ve arıtma altyapısının tamirinde ve yeniden yapımında kullanılacak ekipmanların girişine izin verilmesi istendi.
DÖRT KATLIK FARK
Af Örgütü’nün 112 sayfalık raporuna göre, İsrail ve Filistinlilerin kullandıkları su oranı karşılaştırıldığında 4 katlık bir fark ortaya çıkıyor. İsrailliler kişi başına günde 300 litre su tüketirken, Filistinlilerde bu miktar Batı Şeria ve Gazze’de günlük ortalama 70 litre olarak ortaya çıkıyor ve Dünya Sağlık Örgütü’nün 100 litre tavsiyesinin altında bulunuyor.
Raporda, bazı Filistinlilerinse sadece insani kriz durumlarında tavsiye edilen miktar olan günde 20 litre su alabildiği belirtildi, İsrail’in Batı Şeria’daki Filistinlilerin kuyu kazmasını engellediği, su depolarını tahrip ettiği ve su tankerlerine el koyduğu kaydedildi.
Raporda, su sıkıntısını gidermek ve su bağlantılarına ulaşmak için Filistinlilerin suya para ödemek, temizliği ve kalitesi kuşkulu olan seyyar su tankerlerinden yüksek ücretler ödeyerek su satın almak zorunda kaldıkları, bu sırada Yahudi yerleşimcilerinse yüzme havuzları ve yeşil bahçelerin keyfini çıkardıkları belirtildi.
Çalışmada, Filistin toprakları ve İsrail’in başlıca yeraltı su kaynağı olan Batı Şeria’daki Akfer Dağı’ndaki suyun yüzde 80’inden fazlasını İsrail’in kullandığı bildirildi. Af Örgütü’nden Donatella Rovera, “Su temel bir ihtiyaç ve haktır. Ama çoğu Filistinli için yaşamlarını sürdürmeye yetecek derecede, düşük kaliteli su almak bile güçlükle para yetiştirebildikleri bir lüks haline geldi” dedi. Rovera, İsrail’in ayrımcı politikalarını terk etmesi ve Filistinlilerin suya ulaşımı önündeki tüm engelleri derhal kaldırması gerektiğini söyledi.
GOLDSTONE RAPORU GİBİYMİŞ!
Rapordaki bilgilerde maddi hatalar olduğunu savunan İsrail’se, Filistinlilerin 1990’lı yıllarda imzalanan Oslo Anlaşması’nda öngörülenden daha fazla su aldığını iddia etti ve Filistinlileri su kaynaklarını kötü yönetmekle suçladı.
İsrail Hükümet Sözcüsü Mark Regev, İsrail’in Filistinlilerin kuyu kazmasını engellediği suçlamasını da reddetti. Sözcü, ülkesinin şu ana dek 82 kuyu projesini onayladığını, ancak Filistinlilerin sadece 26’sını hayata geçirdiğini iddia etti.
İsrail Altyapı Bakanı Uzi Landau ise, Af Örgütü’nün raporunu Goldstone raporuna benzetti. Landau, Filistinlileri kanalizasyon sularını arıtmayıp, milyonlarca metre küp suyu israf etmekle suçladı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Sermaye gözünü Asya Afrika’ya dikti

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa