28 Ekim 2009 00:00

Erdoğan: Nükleer enerjiden bahsettik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere İran’a gitti. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’la görüşen Erdoğan nükleer enerji konusunu da görüştüklerini söyledi.

Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere İran’a gitti. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’la görüşen Erdoğan nükleer enerji konusunu da görüştüklerini söyledi. Görüşmeyle ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplayan Erdoğan, görüşmede, İran ile Türkiye arasındaki ilişkileri gerek siyasi ekonomik, siyasi, kültürel boyutta ve enerji alanlarını kapsayacak şekilde değerlendirme imkanı bulduklarını ifade etti.
Erdoğan, “Sayın Cumhurbaşkanı’yla yaptığımız görüşmelerin çok çok verimli geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.
Erdoğan, şunları söyledi: Nükleer enerji konusu gündeme geldi, görüştük ve bu konuda ilk Cenevre görüşmesinde İran ortaya samimi bir tablo koydu. Burada ortak bir konsensüs oluşturalım, çalışalım ve bu konsensüs çerçevesinde süreci işletelim yaklaşımı söz konusu. Ve hatta bunun zenginleştirilmesine gerek Rusya’yla gerek ABD’yle bir paylaşım içinde böyle ortak bir çalışma yapabilecekleri istikametinde kendileri de zaten bu olumlu yaklaşımı gösterdiler. Dolayısıyla bu noktada kendilerinden bir olumlu yaklaşımın gelmesi süreci çok daha olumlu istikamette geliştirecektir. Ve tabi bir nükleer enerji çalışmasıdır. Ve barış amaçlı insani amaçlı bir çalışmadır. Ben de diyorum ki karşı tarafta görülenler de bu olumlu yaklaşıma olumlu bir yaklaşım göstereceklerdir.
AHMEDİNECAD TEŞEKKÜR ETTİ
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ise, ülkesinin nükleer programına destek veren Erdoğan'ın bu desteğinden memnuniyet duyduğunu söyledi. Ahmedinecad, Cumhurbaşkanlığı sitesinde yayınlanan yazılı açıklamasında İran’ın nükleer programı ve İsrail konusundaki duruşundan dolayı Erdoğan’ı “takdir ettiğini” belirtti. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BASIN TURU

SONRAKİ HABER

Elektronik sigara yasağı Resmi Gazete'de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...