28 Ekim 2009 00:00

TSK’dan siyasete müdahale planı yarışı

Genelkurmay’ı kızdıran ve köşeye sıkıştıran ‘kağıt parçaları’ çoğalıyor. Subayın yolladığı ihbar mektubunun ekindeki ikinci bir plan yeni tartışma başlattı.

Paylaş

Genelkurmay’ı kızdıran ve köşeye sıkıştıran ‘kağıt parçaları’ çoğalıyor. Subayın yolladığı ihbar mektubunun ekindeki ikinci bir plan yeni tartışma başlattı. “İrticayı Bitirme Planına” kağıt parçası diyen Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu.
“İrticayla mücadele eylem planı”nın orijinal belgesiyle birlikte Ergenekon savcılarına gönderilen eklerde yer alan “Bilgi Destek Planı” da ortaya çıktı. Korgeneral Nusret Taşdeler’in adını taşıyan Eylül 2007 tarihli beş sayfalık belgede 22 Temmuz 2007 seçimleri sonrası Türkiye’nin durumuyla ilgili tespitler ve değerlendirmeler yer alıyor.
DTP PLANI
Son sayfasında ‘Genelkurmay Başkanı’nın emriyle ibaresi bulunan belgede 22 Temmuz seçimlerinin Türkiye’nin ılımlı İslam’a dönüştürülmesinin gayretleri bakımından milat olduğu öne sürülürken TSK’ya duyulan güvenin de azaldığı belirtiliyor. Belgede en dikkat çekici bölümlerden bir başkası ise DTP’ye yönelik metinde DTP’nin bitirilmesi için üzerinde durulacak olan plana ilişkin madde madde ‘önerilere’ yer veriliyor.
İşte o plandan çarpıcı bazı bölümler:
*DESTEK AZALIYOR:
TSK’nın işbirliği yapabileceği kurumlar i azaldı. Basın, iş dünyası, sendikalar, üniversitelerin bir kısmı, hatta kamuoyunun bir kısmı artık TSK’nın yanında değildir. TSK’nın siyaseti yönlendirme kabiliyetinin kalıp kalmadığı araştırılmalı.
TSK’nın bir ‘imaj düzeltmesi’ yapması gerekli görülmektedir. Bu amaçla hazırlanmış olan Bilgi Destek Planı EK-A’dadır.
*22 TEMMUZ SEÇİMİ MİLAT:
Seçimler sonunda milliyetçilik söylemleri ve politikalarının darbe aldığını kabul etmek gerekmektedir. AKP’nin zaferiyle tamamlanan seçimler ülkenin ılımlı İslam’a dönüştürülmesi gayretleri bakımından bir milattır. Seçimlerden hemen sonraki ‘sivil anayasa’ tartışmaları, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının yargı denetimine açılması bu sancılı dönemin ve sürecin ilk işaretlerini vermektedir. Yeni dönemde TSK da yeni politikalar belirlemeli. AKP’nin orduyu dinlemediği, kendi bildiğini okuduğu görülmektedir.
*KÖŞK TELKİNLERİNE UYULMADI:
Başbakan’a yapılan bütün telkinlere rağmen Gül cumhurbaşkanı seçilmiştir. TSK’nın TBMM tarafından kurallara uygun olarak seçilmiş ve gerçek niyeti bu olmasa da, devletin anayasada belirlenmiş olan temel niteliklerine sahip çıkacağını açıkça deklere etmiş bir Cumhurbaşkanı’na karşı çıkmak için geçerli bir gerekçesi ve desteği bulunmamaktadır.
*CHP YANDAŞ MUHALEFET:
TSK’nın politikaları, başta CHP olmak üzere diğer partilerle çakışmamalı. TSK üzerinden siyasete izin verilmemeli.


BU DA DTP’Yi BiTiRME PLANI
DTP’nin Meclis’e girmesi talihsizlik. DTP’nin sıkıntıları istismar edilmeli. Kamuoyu baskısı yaratılmalı. DTP ve yandaşlarının yaşadığı sıkıntıların istismar edilmesi ve AB’den gelecek desteğin önünün kesilmesi için;
(a) DTP’nin, TSK tarafından terörist olarak görüldüğünü ve herhangi bir şekilde muhatap kabul edilmeyeceğini üst düzey bir açıklama ile ilan etmek.
(b) Terörü bu şekilde destekledikleri müddetçe demokratik olarak herhangi bir ilerleme sağlayamayacaklarını ve bu suretle esas olarak temsil ettiklerini iddia ettikleri kişilere zarar verecekleri mesajını yaymak.
(c) Bu suretle “bugüne kadar ki kazanımlardan taviz vermeyin, yumuşamayın” diyen Kandil ile “terörden bir fayda gelmez, teröristleri desteklemeyin vazgeçin” diyen başta AB olmak üzere Kandil karşıtı çevrelerin arasında sıkışıp kalmalarına yol açmak,
(ç) Irak’ın kuzeyindeki desteği kesmek için bölge halkını terörle mücadele bağlamında ‘rahatsız etmek’, bu suretle de PKK’ya yardım ettikleri ve destek sağladıkları müddetçe bu rahatsızlığın devam edeceği mesajını vermek,
(d) PKK’nın eylemlerinin, işadamlarının bölgede yatırım yapmamalarına yol açması, iş makinelerini, yolları, köprüleri tahrip ederek bölgeye hizmet götürülmesine mani olması gibi sonuçları ile bölge halkına daha da zarar verdiği gibi söylemlerin yaygınlaştırılarak bölge halkının teröristlere sağladığı desteğin azaltılmasına çalışılabileceği düşünülmektedir.
(İSTANBUL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

9 ayda 112 kişi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

GERÇEK

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...