28 Ekim 2009 00:00

Avrupa barış grubu çözüme katkı sunmak istiyor

ABDULLAH Öcalan’ın çağrısı üzerine Avrupa’dan gitmesi beklenen barış grubu üyeleri, tıkatılan sürecin önünü açmaya hazır olduklarını belirtiler.

Paylaş

ABDULLAH Öcalan’ın çağrısı üzerine Avrupa’dan gitmesi beklenen barış grubu üyeleri, tıkatılan sürecin önünü açmaya hazır olduklarını belirtiler.
Avrupa’dan gelmesi beklenen ancak Türkiye elçiliklerinin izin vermemesi üzerine gelişleri ertelenen 15 kişilik barış grubu Belçika’nın başkenti Brüksel’de basın toplantısı düzenledi. Uluslararası Basın Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, 1999 yılında Avrupa’dan Türkiye’ye gelen barış grubu üyesi Aysel Doğan da katıldı. Türkiye ve yabancı basının yoğun ilgi gösterdiği basın açıklamasını grubun sözcüleri İsmet Kem ve Vesile Yüksel yaptı. Açıklamada, 9’u siyasi ilticacı, 6’sı ise çeşitli Avrupa ülkelerinin oturumları veya vatandaşlıklarına sahip olan Arif Dırık, Ayten Kaplan, Baki Uludağ, Halime Gökçen, Hasan Akbaba, Hikmet Çetin, Hikmet Karahan, İsmet Kem, M. Cevat Akın, Mehmet Erol, M. Sait Yıldırım, Muazzez Kaya, Ümmühan Sürmeli, Veli Tekin, Vesile Yüksel hazır bulundu. Basın açıklamasını okuyan Kem, gelişlerinin Türkiye tarafından engellenmesinden dolayı gelişlerini ertelemek zorunda kaldıklarını kaydetti. Hükümeti tıkanan sürecin önünü açmaya çağıran Kem “Kürt halkının barış haykırışları ve çözüm arayışları Türkiye halkına en büyük destek ve kardeşlik duygusu olarak algılanmalıdır” dedi.
(BELGRAD)

BARIŞ GRUBU KARŞILANACAK
İstanbul Barış ve Demokratik Çözüm Platformu, Avrupa’dan gelecek olan barış grubunu şölenle karşılama konusunda ısrarlı olduklarını belirterek, şölen için Valiliğe açık tarihli izin başvurusu yapacaklarını açıkladı.
İstanbul Barış ve Demokratik Çözüm Platformu, Avrupa’dan gelecek olan barış grubunun karşılanmasına ilişkin DTP İstanbul İl binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Volkan Akdemir, AKP Hükümeti’nin niyet olarak çözümde samimi davranmayarak küçük siyasi hesaplar peşinde koştuğunu belirterek, Habur’da gerçekleştirilen karşılamanın bu hesapları bozduğunu söyledi. Avrupa barış grubunun gelişinin ertelendiğini hatırlatan Akdemir, grup geldiği gün Kazlıçeşme’de şölen yapacaklarını, bunun için de İstanbul Valiliği’ne açık tarihli izin başvurusunda bulunacaklarını dile getirdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan DTP İstanbul Eşbaşkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, Avrupa barış grubunun Türkiye’ye geliş tarihi konusunda bilgilerinin olmadığını belirtti. Uçar, bir gazetecinin “Valilik karşılamaya izin vermezse ne yapacaksınız” sorusuna ise, “Bu karşılama mutlaka olacaktır. Biz bu karşılamanın daha organize olabilmesi için çaba gösteriyoruz. Biz başvuruyu yapacağız” yanıtını verdi. (İSTANBUL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Süreç yeniden başlayabilir

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da yeni grev dalgası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa