29 Ekim 2009 04:00

Lisans soygunu devam ediyor

SES, açıktan eğitim veren hemşirelik ve ebelik bölümlerindeki yüksek ücretli harç paralarının tıp fakültelerinde bile “700 TL” olduğunu hatırlatarak, tepki gösterdi.

Paylaş

SES, açıktan eğitim veren hemşirelik ve ebelik bölümlerindeki yüksek ücretli harç paralarının tıp fakültelerinde bile “700 TL” olduğunu hatırlatarak, tepki gösterdi.
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Merkez Yönetim Kurulu dün yaptığı yazılı açıklamada sağlık mesleğiyle ilgili bölümlerde harç bedellerinin okullara bırakılarak “soyguna davetiye çıkarıldığını” ifade etti. Açıklamada, yıllık harç bedelinin en pahalı bölüm olarak bilinen tıp fakültelerinde bile 700 TL’yi geçmezken, açıktan öğrenim bedelinin hemşireler için 2 bin TL, ebelik içinse 2 bin 300 TL olarak belirlenmesinin ebeler ve hemşireler arasında da çok büyük tepkilere yol açtığı dile getirildi.
Sağlık emekçilerinin yüzde 2.5’lik maaş zamlarıyla açlığa mahkum edildiğinin ifade edildiği açıklamada, bu kez de harç adı altında başka bir soygunla karşı karşıya kaldıkları dile getirildi.
Memur Sen’e bağlı Sağlık Sen kastedilerek, yetkili sendikanın da eleştirildiği açıklamada, “YÖK’le, Sağlık Bakanlığı’yla, rektörlükle konuşuyoruz sorunu çözeceğiz” denildiği, bu şekilde harçların 1650 TL’ye indirildiği ancak bununla birlikte bilindik bir senaryonun daha yaşandığı kaydedildi. Bunların bir oyun olduğunun vurgulandığı açıklamada, gerçekte 2 bin TL’den 1655 TL’ye indirilen harç bedelinin her seferde verilecek 220 TL’lik sınav harcı ve evrak bedeli de eklendiğinde sonucun değişmediğinin görüleceği ifade edildi. Yetkili sendikanın bu tavrının fiili ve meşru mücadeleyi daraltmaya yönelik olduğu belirtildiği kaydedilen açıklamada, “Bizler harç zammı adı altında dayatılan vurgun ve soygunu kabul etmiyoruz. Bu vurguna karşı hukuksal süreçte birlikte demokratik mücadelemize devam edeceğiz” denildi. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Başka Çağdaşlar öldürülmesin

SONRAKİ HABER

Cumartesi Annesi Anik Can hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa