29 Ekim 2009 00:00

Sanat, vicdan ve akıl galip gelecektir

Barış İçin Sanat Girişimi’nde yer alan aydın ve sanatçılar, barıştan yana olan her insanı yüreklerini aynı amaç için güneşin sofrasına sunmaya ve birlikte başarmaya çağırdı.

Paylaş

Barış İçin Sanat Girişimi’nde yer alan aydın ve sanatçılar, barıştan yana olan her insanı yüreklerini aynı amaç için güneşin sofrasına sunmaya ve birlikte başarmaya çağırdı. Kan ve kin üzerine değil, aşk ve kardeşlik üzerine kurulu bir ülke için barışa karşı olan tüm kesimlere seslenen aydın ve sanatçılar, “Barış bu ülkenin umutla beklenen en güzel çocuğudur, ona kıymayın” dediler.
Başta Kürt sorunu olmak üzere ülkedeki bütün meselelere barışçı bir yaklaşımla getirilecek çözüm önerilerine katkı sağlamak amacıyla aydın ve sanatçılar tarafından kurulan “Barış İçin Sanat Girişimi”, Makine Mühendisleri Odası’nda basın toplantısı düzenledi. Burada Barış İçin Sanat Girişimi adına ortak açıklamayı, Müzisyen Nurcan Değirmenci okudu. “Bizler barışın, o güzel yüzlü çocuğunun yaşaması ve bu topraklarda kendisini ifade etmesini istiyoruz. Bunun için yola çıktık” diyen Değirmenci, barışın her an ve her yerde hissedilmesi için Demokratik Açılım’ı önemli bulduklarını ve silahların değil notaların, kalemlerin, dizelerin konuştuğu bir memleket için bu sürecin takipçisi olacaklarını duyurdu.
YOLA ÇIKTIK
Daha sonra söz alan Şair-Yazar Sennur Sezer, bu toprakların uzun süreden beri barışı görmediğini ve adete unuttuğunu dile getirdi. Barışın zor bir iş olduğuna değinen Sezer, sanatın zor olan kavramlarıyla yola çıktıklarını ve filmden müziğe, müzikten edebiyata barışı anlatmaya çalıştıklarını söyledi. “Bu topraklarda barışı yeniden kurmaya çalışıyoruz. Onlar köşe yazılarında bize, en kutsal kavramlarımıza sataşarak saldırıyorlar. Aramızda her ulustan sanatçının olduğunu unutarak, tek ulusa düşmanlıklarını kusuyorlar. Ama her zamanki gibi sanat, vicdan ve akıl galip gelecektir” diyen Sezer, barışı yeniden öğreteceklerini ifade etti.
HASSASİYETLER BARIŞA...
Müzisyen Ferhat Tunç ise sürecin gerçekten çok hassas bir süreç olduğuna, ancak bu sürecin barışa yönelik bir hassasiyet olduğuna dikkat çekti. Dolayısıyla süreci çarpıtmaya dönük farklı hassasiyetleri Türkiye’nin gündemine sokmaya çalışanların, aslında barışa düşmanlık ettiklerini dile getiren Tunç, “Bir soruyu kendimize soralım: Bu ülkede gerçek anlamda kim barışı istiyor? Kim barışa karşı çıkıyor? Biz gerçek anlamda bu ülkenin düşmanlarının kim olduğuna tanık olduğumuz bir süreçten geçiyoruz. Hepimizin cesaretli ve hepimizin barış adına daha yürekli olmasını beklemek hakkımız. Biz haklarımızdan, aydınlarımızdan ve sanatçılarımızdan böyle bir duruş beklemeliyiz. Hassasiyetse haklarımızın ortak hassasiyeti olmalı. Bu hassasiyet barışa dönük olmalı” şeklinde konuştu. Tunç, barışın kesintiye uğramasını asla istemediklerini kaydetti.
TEK YOL BİRLİKTE HAREKET ETMEK
“Bu ülkenin ruhuna savaş işlemiş ve savaşla kendi rantlarını büyütmeye çalışıyorlar. Biz sanatçılar olarak, bugüne kadar yapılmış bu kirli siyasetlerin önünün kesilmesini istiyoruz. Sanat camiasındaki o star isimlerin de bu girişimde olmasını istedik. Ne var ki herkes sistemden doğru kendisini yaşatmaya çalışıyor” diyen Sinemacı Yusuf Çetin, böylesi bir kirliliğe alet olmanın sanatçıya yakışmadığını ifade etti. Bu kirli sistemin önüne geçebilecek tek yolun birlikte hareket etmek olduğuna dikkat çeken Çetin, bu ülkede insan gibi yaşamayı hedefleyenlerin bunun için çok büyük fedakarlıklar yapması gerektiğini dile getirdi.
(İstanbul/EVRENSEL)

EMEĞİN YAPTIRIM GÜCÜYLE KARŞI DURACAĞIZ

Sanatın özgürce yapılabilmesinin barışı getireceğine vurgu yapan Yazar Adnan Özyalçıner, asıl sanatın özgürce yapabilmesinin önemli olduğunu belirtti.
“Çeşitli kültürlerin bir araya gelerek, birbirlerinden etkilenerek, bir arada geniş bir kültürel ortam yaratmalarıdır. Biz bundan yoksunuz. Yani sanatı bir defa öncelikle önlüyorlar. Ama biz bunu yapmakta direneceğiz ve sanatımızla, varlığımızla halkları da bir araya getireceğiz. Zaten onlar gerçekte birbiriyle kardeş ama bunu önlemek istiyorlar. Asıl ayrımcılar bence karşıdakiler. Ayrımcılığı ortadan kaldırıp, onlara öyle karşı çıkmamız lazım” diyen Özyalçıner, birlikte, bir ardada ve emeğin yaptırım gücüyle karşılarında olunması gerektiğini dile getirdi.
ÖNCEKİ HABER

DTP saldırıları kınadı

SONRAKİ HABER

Malatya'da “103 Korkmaz Barış Elçilerimizi Anıyoruz” şiarıyla bir araya gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa