29 Ekim 2009 00:00

Çeşitli kitle örgütlerinden DTP’ye eleştiri

DİYARBAKIR’daki çeşitli kitle örgütleri temsilcileri, cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez bir hükümetin Kürt sorununun çözümü için risk aldığını kaydetti.

Paylaş

DİYARBAKIR’daki çeşitli kitle örgütleri temsilcileri, cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez bir hükümetin Kürt sorununun çözümü için risk aldığını kaydetti. Örgütler, DTP’nin PKK’lileri karşılama sürecini iyi yönetmediğini de savundu.
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda (DSTO) bir araya gelen 15 kitle örgütü temsilcisi “Demokratik Açılım Projesi”nin sekteye uğramaması için çağrı yaptı. Ortak açıklamayı okuyan DTSO Başkanı Galip Ensarioğlu, çözüme yönelik atılan adımların umutları arttırdığını kaydetti. Ensarioğlu, 80 yıllık bir sorunun bugünden yarına çözülebileceğini kimsenin beklememesi gerektiğine dikkat çekerek, herkesten sabır istedi. Türkiye’ye dönen PKK’lilerin karşılaması sürecini DTP’nin iyi yönetmediğini savunarak eleştiren Ensarioğlu, bundan sonra herkesin daha hassas davranmasını istedi.
Ensarioğlu, CHP ve MHP’nin de süreci siyasi bir fırsatçılıkla değerlendirip, toplumda oluşan hassasiyetleri sokak gösterilerine dönüştürmek suretiyle ayrıştırıcı ve tahrik edici bir siyaset izledikleri eleştirisini yaptı.
Ensarioğlu, hükümetin süreci kararlıca sürdürmesini isteyerek şöyle konuştu: Artık somut adımlar atılmalı. Dağa çıkış sebeplerini ortadan kaldırmadan tüm örgütün dağdan inmesini beklemek gerçekçi değildir. Başlatılan bu çok önemli süreç karşılama törenine kurban edilmemelidir. Sürecin devamlılığında ve sürdürülmesinde ülkenin özellikle batısında demokrasiden ve barıştan yana olan tüm sivil toplum örgütlerini, siyasilerini ve her kesimden insanımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Türkiye ya sorunu çözerek bölgesinde büyük bir devlet olacak ya da çözemeyerek zor yönetilen küçük bir devlet olacaktır. Bizler bu sorunun çözümüyle ilgili üzerimize düşen her türlü sorumluluğu almaya hazırız. Siyasi partilerin de elini taşın altına koymasını isteyen Ensarioğlu, sorunun askere havale edilmesini de eleştirdi. DTP de diğer siyasi partiler de risk ve inisiyatif almasını isteyen Ensarioğlu, yakalanan fırsatın değerlendirilmesini istedi.
Ensarioğlu, sürecin devam etmesi için önümüzdeki günlerde İçişleri Bakanı, DTP, CHP ve MHP’den randevu talebinde bulunacaklarını da sözlerine ekledi. (DİYARBAKIR)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şemzînan ismi için başvuru

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanına ‘bilinmeyen dil’ cevabı: Talepler için somut adım atılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...