29 Ekim 2009 00:00

Clinton’a bombalı karşılama

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Pakistan’ı ziyaretinden saatler sonra, Peşaver’de bir pazaryerinde bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi; çoğu kadın 100’den fazla kişi öldü, 100’den fazla kişi de yaralandı.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Pakistan’ı ziyaretinden saatler sonra, Peşaver’de bir pazaryerinde bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi; çoğu kadın 100’den fazla kişi öldü, 100’den fazla kişi de yaralandı.
Yetkililer, Clinton’ın ziyaretinin ilk gününde düzenlenen saldırının, bu yıl Pakistan’da düzenlenen en ölümcül saldırı olduğunu söylediler. Ölü sayısının hızla arttığını ve daha da artmasından endişe edildiğini ifade eden yetkililer, patlama nedeniyle bölgedeki ahşap ve tuğla binaların önemli hasarlar gördüğünü kaydettiler.
Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari saldırıyı kınadı. Zerdari yaptığı açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenler için derin üzüntü duyduğunu belirtti.
OPERASYON SÜRÜYOR
Pakistan ordusu, Güney Veziristan’da devam eden operasyonda 14 Taliban militanının öldürüldüğünü bildirdi. Ordudan yapılan açıklamada, çok sayıda militanın barındığı Şerongi ve Ladha bölgesinde Taliban’a ait sığınakların bombalanarak imha edildiği söylendi.
CLINTON PAKİSTAN’DA
ABD Bakanı Hillary Clinton, üç gün sürecek Pakistan temaslarına başladı. Clinton, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Pakistan’a, bu ülkeyle zedelenen ilişkilerinde yeni bir sayfa açma niyetiyle gittiğini belirtti.
İki ülke arasında güvenin yeniden tesisi için ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Clinton, ilk kez geldiği Pakistan’ın başkenti İslambad’da temaslarına başlamadan önce yaptığı açıklamada, “Sayfayı çeviriyoruz” diye konuştu.
ABD’nin Pakistan ile ilişkilerinde yanlış anlamalar geliştiğini kaydeden Clinton, aralarında ekonomik yardımın güçlendirilmesi ve demokratik kurumların geliştirilmesinin de bulunduğu halkın ihtiyaçları konusundaki ilişkilere yeniden yoğunlaşmayı taahhüt etti.
Pakistanlı yetkililerle görüşmelerinde ele alacağı konulardan birinin Afganistan olacağını belirten Clinton, ziyareti sırasında birçok sivil yatırım anlaşması yapılacağının haberini de verdi.
Bu arada Clinton, Pakistan Dışişleri Bakanı Mahmud Kureyşi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve olayı kınadı. Hillary Clinton, hafta sonu da Ortadoğu’ya gidecek. (DIŞ HABERLER)

ABD’DEN TALİBAN’A RÜŞVET

ABD Başkanı Obama’nın onay verdiği bir düzenleme ile Afganistan’da şiddet eylemlerine katılmayı reddeden Taliban militanlarına para ödenecek. Obama’nın onayıyla yasalaşan yeni savunma yasasında, taraf değiştirmeleri için Taliban militanlarına verilmek üzere 1.3 milyar dolar kaynak ayrıldı.
ABD, bu yöntemi daha önce Irak’ta da kullanmıştı. Böylece yaklaşık 90 bin isyancının taraf değiştirerek milis grupları oluşturduğu ve eski silah arkadaşlarına karşı mahallelerini korudukları biliniyor.
Bu uygulamanın başarılı olduğunu düşünen ABD’li komutanlar, yöntemin Irak’ta şiddetin azalmasına büyük katkı sağladığını belirtiyor. Şimdi aynı yetki, Afganistan’daki işgalci komutanlara da verilecek.
Yeni düzenlemede söz konusu yöntem, ‘Şiddeti reddedenlerin Afgan toplumuyla yeniden bütünleştirilmesi’ olarak anılıyor.
Geçtiğimiz günlerde bazı Avrupa ülkelerinin de askerlerine saldırmaması koşuluyla Taliban’a ödeme yaptıkları ortaya çıkmıştı.

PAKİSTAN’DA SON AYIN SALDIRI BİLANÇOSU

Pakistan’da son bir ayda yapılan saldırılarda ölü sayısı 300’e yaklaştı. Pakistan’ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde dün yapılan bombalı saldırılarda ölü sayısı 80’e ulaştı. Pakistan’da ekimde yapılan saldırıların bilançosu ise şöyle:
23 Ekim: Pakistan’ın kuzeybatısındaki ülkenin en büyük askeri havaalanı yakınlarında suikast bombacısının düzenlediği saldırı sonucu 6 kişi öldü.
22 Ekim: Başkent İslamabad’da suikast saldırısı sonucu üst düzey ordu görevlisi ve bir er öldürüldü.
20 Ekim: İki suikast bombacısının İslamabad’da Uluslararası İslam Üniversitesi’ne düzenlediği saldırıda 6 kişi öldü.
16 Ekim: Üç saldırganın Peşaver’de polis karakoluna düzenlediği saldırıda 13 kişi öldü.
15 Ekim: Pakistan’ın doğusundaki Lahor kentinde üç farklı güvenlik gücü binasına saldırı düzenlemiş, 9’u militan toplam 28 kişi ölmüştü. Aynı gün Kohat kentindeki bombalı saldırıda 11 kişi öldü.
12 Ekim: Şangla eyaletinde pazaryeri yakınında patlayan bomba sonucu, 6’sı güvenlik görevlisi toplam 41 kişi öldü.
10 Ekim: Pakistan ordu karargahına yapılan saldırıda, 9’u militan toplam 23 kişi öldü.
9 Ekim: Peşaver’de bomba yüklü aracın patlaması sonucu 53 kişi öldü.
5 Ekim: İslamabad’da güvenlik görevlisi elbisesi giyen saldırganın BM Gıda Programı binasına girmesi sonucu 5 kişi öldü.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BM raporu: CIA yargısız infaz yapıyor

SONRAKİ HABER

Narmanlı Han’dan, akıl hastanesinde konsere: Murat Ertel

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...