29 Ekim 2009 04:00

BM raporu: CIA yargısız infaz yapıyor

BİRLEŞMİŞ Milletler (BM), ABD’nin Afganistan-Pakistan sınırında insansız uçak kullanarak çok sayıda ölüme neden olmasını eleştirdi.

Paylaş

BİRLEŞMİŞ Milletler (BM), ABD’nin Afganistan-Pakistan sınırında insansız uçak kullanarak çok sayıda ölüme neden olmasını eleştirdi. BM İnsan Hakları Konseyi’nin hukuk dışı ve yargısız infazlar konusundaki özel raportörü Philip Alston, “CIA bir program yürütüyor ve bu programdan dolayı önemli miktarda insan, uluslararası hukuk kurallarına karşı hiçbir sorumluluk üstlenilmeden öldürülüyor” dedi.
Alston, ABD’nin insansız uçakların neden olduğu ölümlerle ilgili olarak BM’nin yönelttiği soruları yanıtsız bırakmasının ise ‘savunulamaz’ olduğunu kaydetti. Avustralyalı bir hukuk profesörü olan Alston, Washington’ın en azından insansız uçak kullanma programını kendileriyle tartışması gerektiğini ifade etti. Alston, insansız uçak kullanmanın gereksiz sivil ölümlerine de neden olduğunu savundu. ABD’nin insansız uçakları yasal olarak kullanması gerektiğinin altını çizen Alston, Washington’a söz konusu programı uygularken daha şeffaf olması çağrısında bulundu. Alston, “ABD yönetimi, bu araçlarla yargısız infaza yol açan durumların ortaya çıkmadığını ve yargısız infazı yasaklayan uluslararası insani hukuk kurallarına uymak için aldığı önlemleri detaylı bir biçimde anlatmalıdır; aksi takdirde, ABD giderek daha fazla uluslararası hukuku ihlal ediyor gibi algılanacak” dedi.
ABD’nin insansız uçak programını hangi yasal dayanaklarla kullandığını bilmek istediklerini anlatan Alston, bu gibi silahların uluslararası insani hukuk kuralları çerçevesinde kullanılmasının zorunluluğuna vurgu yaptı. Alston, insansız uçakların neden olduğu ölümleri gelişigüzel olarak tanımladı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Kabil’de BM binasına saldırı

SONRAKİ HABER

HDP'den 19 Mayıs buluşmasının "Liderler fotoğrafı"na tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa