29 Ekim 2009 00:00

Yazarlar Sendikası’ndan fuara özel etkinlikler

TÜYAP tarafından Beylikdüzü’ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek fuar, 31 Ekim Cumartesi günü açılacak.

Paylaş

TÜYAP tarafından Beylikdüzü’ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek fuar, 31 Ekim Cumartesi günü açılacak. Törene, Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Başkanı Herman P. Sprujit’in katılması ve uluslararası kitap fuarları ve yayıncılık sektörü üzerine bir panelde konuşma yapması planlanıyor.
Yurtiçi ve dışından 550 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunu buluşturacak fuarda, uluslararası etkinliklerin yanı sıra söyleşi, panel, şiir dinletisi, atölye ve çocuk aktiviteleriyle birlikte 297 etkinlik yer alacak.
Ana teması “Kültürler Arası Diyalogda Çeviri” olarak belirlenen fuarın “onur yazarı”, Şair, Tiyatro Eleştirmeni ve Çevirmen Cevat Çapan olacak. Fuar süresince Cevat Çapan’ın şiirleri, çevirileri ve yaşamı üzerine söyleşi ve panellerin yer aldığı etkinlikler düzenlenecek. Öğrenci, öğretmen ve emeklilere girişin ücretsiz olduğu fuara giriş ücreti 5 lira olarak belirlendi.
KAYIPLARDAN ÇOCUKLARA HER KONUDA
TYS ise bu seneki fuarda birbirinden farklı pek çok etkinlik gerçekleştirecek. TYS, gözaltında ya da devlet tarafından başka vahşi biçimlerde kaybedilen insanların yakınları; Terörle Mücadele Kanunu kapsamında mağdur edilen çocuklar, Demokratik bir eğitim başta olmak üzere, her türlü inanç baskısına karşı ayakta olan Alevi Bektaşi örgütleri, korkunç sel baskınıyla harabeye dönen Nesin Vakfı için bu yıl TYS standında değişik etkinlikler düzenleyecek.
31 Ekim Cumartesi günü Cumartesi Anneleri adına bir etkinlik düzenlenecek. Ardından 1 Kasım Pazar günü ise Terörle Mücadele Kanunu kapsamında mağdur edilen çocuklar adına düzenlenecek etkinliklerle terör mağduru çocukların sesleri duyurulacak, onların sorunları ele alınacak. 4 Kasım Çarşamba günü TYS ve Alevi Bektaşi Dernekleri’nin basın bildirisinin okunması, Bir sel felaketi sonucu büyük bir yıkıma uğrayan Nesin Vakfı’nın sorunları 7 Kasım Cumartesi günü ele alınırken Aziz Nesin kitapları da okuyucu ile buluşacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mommo’ya Ermenistan’dan büyük ödül!

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...