29 Ekim 2009 00:00

Cinsiyet eşitliğinde Türkiye sonlarda

DÜNYA Ekonomik Forumu, 2009 Cinsiyet Uçurumu Raporu’nu açıkladı.

Paylaş

DÜNYA Ekonomik Forumu, 2009 Cinsiyet Uçurumu Raporu’nu açıkladı.
Kadın-erkek eşitliğinde uçurumun hâlâ büyük olduğunu gösteren raporda Türkiye, uçurumunun en fazla olduğu altıncı olarak yer alıyor.
Kadınların ekonomi ve siyasete katılımını 130 ülkede mercek altına alan rapor, dünyanın birçok bölgesinde cinsiyetler arasında fırsat eşitliğinin bulunmadığına dikkat çekiyor.
Raporu hazırlayan uzmanlardan Sadiye Zahidi, ülkeler arasında bir sıralama yaptıklarını belirterek şu bilgileri verdi:
“Sıralamada 0,83 puan alan İzlanda birinci sırada. Bu, İzlanda’da cinsiyetler arasıdaki uçurumun yüzde 83 oranında kapatılmış olduğu anlamına geliyor. Listenin sonunda ise 0,47 puan alan Yemen var. Bunun anlamı da şu; Yemen’de kadın ve erkek arasındaki uçurum sadece yüzde 47 oranında kapatılabilmiş.”
Raporda Türkiye’nin durumu da dikkat çekici. Birçok Asya, Avrupa ve Afrika ülkesinin arkasında yer alan Türkiye, 134 ülkenin yer aldığı listede 129’uncu, yani sondan altıncı sırada. 2008 yılına göre Türkiye’nin performansının daha kötü olduğu belirtilen raporda, kadınların iş hayatına katılımının yüzde 29’dan 26’ya, kadının siyaset ve iş dünyasındaki liderlik pozisyonunun da yüzde 10’dan yüzde 8’e gerilediği görülüyor. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Safran altın kadar değerli

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta mobilya imalathanesinde yangın: 3 işçi dumandan etkilendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa