29 Ekim 2009 04:00

Safran altın kadar değerli

DÜNYANIN en pahalı baharatı olan safran, havaların iyi gitmesiyle birlikte çiçek açtı. 1 gramı altınla aynı değerde olan safranı yaklaşık 30 çiftçi 29 dekarlık alana dikti

Paylaş

DÜNYANIN en pahalı baharatı olan safran, havaların iyi gitmesiyle birlikte çiçek açtı. 1 gramı altınla aynı değerde olan safranı yaklaşık 30 çiftçi 29 dekarlık alana dikti. Safranın, özellikle ilaç ve gıda endüstrisinde çok geniş kullanım alanı bulunuyor.
100 yıl önce Safranbolu’da 40 köyde yetiştirilen safran bitkisinin zamanla yetiştirici sayısı düştü. Safran 2004 yılında sadece Safranbolu Davutobası köyünde vefat eden Ali Ünsal’ın eşi 70 yaşındaki Şerife Ünsal tarafından 1 dönümlük alanda yetiştiriliyordu. 2004 yılından sonra bitkinin yok olmaması için kolları sıvayan Karabük Valiliği safran yetiştiriciliğini teşvik etmek için çeşitli projeler başlattı. İl ve ilçe tarım müdürlükleri köylerde gönüllü yetiştirici olmak isteyen üreticilere bedelsiz soğan vermeye başladı. Projenin hayata geçmesiyle birlikte yaklaşık 30 çiftçi tarafından 29 dekarlık bir alana safran soğanı dikildi.
Havaların iyi gitmesiyle bereketli bir hasat beklediklerini dile getiren Safranbolu İlçe Tarım Müdürü Çetin Ayvalık, “Safranlar 22 Ekim’den itibaren çiçek açmaya başladı. Hasat 5 Kasım’a kadar sürecek. İstanbul’da İran safranını Safranbolu safranı diye satıyorlar. Bizim safran daha kaliteli.1 gr safranımız 10 gr İran safranına bedel” dedi. (SAFRANBOLU)
ÖNCEKİ HABER

İzzettin Önder’den kapı önünde ders

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa