29 Ekim 2009 00:00

Mahkeme kararı beklenecek

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, Efemçukuru Köylülerinin arazileri hakkında alınan acele kamulaştırma kararı doğrultusunda köyde yapılan keşif tamamlandı.

Paylaş

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, Efemçukuru Köylülerinin arazileri hakkında alınan acele kamulaştırma kararı doğrultusunda köyde yapılan keşif tamamlandı.
Keşif heyeti, köylülerin kamulaştırma kararına karşı açtıkları yürütmeyi durdurma davasının 24 Kasım’da Danıştay’da görülecek olması nedeniyle mahkeme tarihine kadar bekleme kararı aldı.
Köylülerin Avukatı Arif Ali Cangı, Bakanlar Kurulu kararı için Danıştay’da devam eden bir davaları bulunduğunu belirterek, “Dava şu anda idari daireler kurulunda. Buradan 1 aylık bir süre içinde yürütmeyi durdurma kararı veya Danıştay 6. Dairesinin ret kararını bozma kararının çıkmasını bekliyoruz” dedi. Asıl dayanak olan Bakanlar Kurulu kararının hukuka uygun olup olmadığının halen tartışmalı olduğunu kaydeden Cangı, taşınmazlara el konulması halinde şirketlerin buralardan çıkan artıkları ve pasaları köye yığacaklarına dikkat çekti.
NEFES ALMA SÜRESİ
Efemçukuru köyünun bağ olmaktan çıkacağını dile getiren Cangı, “Danıştay’dan iptal kararı çıksa bile bu arazilerin bozulmuş bir şekilde köylülere geri verilmesinin hiçbir anlamı yok. O yüzden biz mahkemeye Danıştay’daki davanın sonucunun beklenmesi talebinde bulunduk. Mahkeme de Danıştay İdari Davalar Kuruluna, yargılamanın hangi aşamada olduğunu sorulmasına karar verildi. Sanıyorum oradan bir yanıt gelmeden köyde el koyma işlemi yapılamayacak. Bu da bir anlamda bizim açımızdan nefes alma süresi gibi” dedi. Cangı şunları söyledi; “Bu da aslında köylüleri baskı altına almanın bir yoludur. Zaten yasa gereğince şirket bütün giderleri karşılıyor. Burada görünen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ama taşınmazlara el koyan TÜPRAG şirketinin kendisi. Bir yandan Hazine şirketin maşası gibi kullanılıyor. Bunu herkesin değerlendirmesi gerekir”. (İzmir/EVRENSEL)
Ali Kavak
Reklam
ÖNCEKİ HABER

HAYATIN İÇİNDEN

SONRAKİ HABER

Üreticiler, Tüm Köy Sen için kurucu heyet oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...