30 Ekim 2009 00:00

Ankaralılar domuz gribi nedeniyle tedirgin

ANKARA’da bir kişinin ölümüne sebep olan domuz gribi virüsünün yayılmasını engellemek için alınan önlemler yeterli bulunmazken...

Paylaş

ANKARA’da bir kişinin ölümüne sebep olan domuz gribi virüsünün yayılmasını engellemek için alınan önlemler yeterli bulunmazken, görevi virüse ve hastalığın yayılmasına karşı önlem almak olan Sağlık Bakanlığı, sadece insanların kapalı alanlarda bulunmaması ve toplu taşıma araçlarının kullanılmaması uyarısında bulundu. Ankara sokaklarında ise maskeli vatandaş görüntüleri artarken, hastalığın ölümlere neden olması da kaygı ve paniği tetikliyor.
ANKARA’DA VATANDAŞ TEDİRGİN
Paniğe kapılan halk sokağa çıkamaz hale gelirken, Ankara’da sokakta maskeyle dolaşan vatandaş görüntüleri ise arttı. Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma araçlarında gerçekleştirdiği temizlik ve dezenfekte çalışmaları da sembolik düzeyde kaldı. Yüzlerce toplu taşıma aracı ise halen eski temizlenmemiş halini koruyarak hizmet veriyor. Yetkililer, okullardaki temizlik ve dezenfekte çalışmalarının da 29 Ekim itibariyle gerçekleşeceğini açıkladı.
UZMANLARIN UYARISI
Uzmanlara göre domuz gribinin; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme-titreme, yorgunluk, solunum güçlüğü, nefes bulanıklığı, ciddi ve sürekli kusma gibi belirtileri var. Bu belirtilere sahip kişinin temas ettiği yerlere dokunulduktan sonra eller yıkanmazsa, virüse maruz kalma riskinin çok yüksek olduğunu belirten uzmanlar, virüse maruz kalmış insanların eşyalarının ayrı ayrı yıkanması ve bu eşyaların, yıkanmadan başkaları tarafından kullanılmaması konusunda uyarıyor. Uzmanlar ayrıca, şu anda grip salgının uygun şartları bulunmadığını belirterek, gribin mutasyona uğrayıp ocak aylarında daha yaygın şekilde görülebileceği uyarısında bulunuyor.
İKİNCİ ÖLÜM VAKASI
Diyarbakır'da bir kadın domuz gribinden yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'da 34 yaşındaki Beşire Bozkurt yaşamını yitirdi.
Geçtiğimiz günlerde de Ankara'da bir kişi domuz gribinden hayatını kaybetmişti. Böylece, Türkiye'de domuz gribinden hayatını kaybeden kişi sayısı 2'ye yükseldi. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Domuz gribi virüsü taşıyanların sayısı 1411 oldu. Bu vakaların 12'si ciddi, 3'ü yoğun bakımda bulunuyor. (HABER MERKEZİ)

ESNAF ALACAĞI TEDBİRİ BİLMİYOR
Domuz gribi nedeniyle işlerinin azaldığından yakınan lokantacılar başta olmak üzere yiyecek ve içecek hizmeti veren esnaf, Sağlık Bakanlığı’ndan domuz gribi virüsünün lokantalardaki bulaşma riskiyle ilgili bilgilendirme istiyor. Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Başkanı İsmail Sezer, uzun süredir ekonomik kriz nedeniyle esnafın işlerinin azaldığını, şimdi de domuz gribinin gündeme gelmesinin esnafın yarasına tuz biber ektiğini söyledi.
Lokantacı esnafının salgınla ilgili nasıl bir tedbir alacağını bilmediğini ifade eden Sezer, “Sağlık Bakanlığı’ndan lokantalardaki bulaşma riskiyle ilgili bilgilendirme istiyoruz. Yiyecek ve içecek hizmeti sunulan yerlerde nasıl hizmet edilir? Bu konuda hiçbir bilgimiz yok. Bize ne yapmamız gerektiğini söylesinler, gerekli önlemleri alalım. Böylece vatandaş da lokantalara güvenle girebilsin. Bu konuda resmi kanaldan açıklama bekliyoruz” diye konuştu.

BURSA’DA BERBERLER MASKE KULLANMAYA BAŞLADI

Bursa Berberler Odası, domuz gribine karşı önlem olarak bütün üyelerine maske dağıtıyor. Oda, son günlerde tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de ciddi bir şekilde kendini hissettirmeye başlayan domuz gribine karşı bütün üyelerini uyarıp, ilk koruyucu önlem olarak maske dağıtımına başladı.
Konuya ilişkin bir açıklama yapan Bursa Berberler Odası Başkanı Mustafa Ocak, iş gereği müşterileriyle sürekli temas halinde olduklarını, bu nedenle de taşıyıcı konumuna gelmemek için öncelikli olarak işyeri hijyenine azami dikkat ettiklerini belirtti.
ÖNCEKİ HABER

Seyyar satıcılar yarı çıplak eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Manisa’da Eğitim Sen üyesi müdür görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa