30 Ekim 2009 00:00

Avrupalı sendikacılardan direnişçilere ziyaret

AVRUPALI İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) üyesi sendika temsilcileri, işlerine geri dönmek için direnişte olan Kent AŞ işçilerini ziyaret etti.

Paylaş

AVRUPALI İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) üyesi sendika temsilcileri, işlerine geri dönmek için direnişte olan Kent AŞ işçilerini ziyaret etti. İzmir’de, İşçiler Arası Dayanışma Çalışması seminerine katılan sendikacılar yaptıkları ziyarette dayanışma sözü verdiler. Belçika ve İsveç’ten gelen LO-S, FGTB işçi sendikaları temsilcilerini, Kent AŞ işçileri grev yerinde alkışlar ve sloganlarla coşkulu bir şekilde karşıladı. Sendika temsilcileri, dayanışmayı ve mücadeleyi yükseltme mesajları verirken, Türkiye’deki taşeron sistemi uygulamasının Avrupa’da da hayata geçirilmeye çalışıldığını, buradaki mücadelenin kazanımla sonuçlanmasının Avrupa’ya da geri adım attıracağını vurguladılar.
MÜCADELE SÜRECEK
DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, işçilerin yaşadığı sorunlara ilişkin yaptığı konuşmada, Kent AŞ işçilerinin ülkedeki taşeronlaştırmaya karşı mücadele ettiklerini söyledi. Görgün, yapılan dayanışma ziyaretinden dolayı Avrupalı sendikacılara teşekkür ederken, “İşçilere yapılanlarla demokratik belediyecilik yok edilmek isteniyor. Ranta dayalı yeni bir belediyecilik sistemiyle karşı karşıyayız. İşçilerin haklarına yönelik bütün saldırılar karşısında dimdik duracağız” diye konuştu.
İsveç’ten LO-S İşçi Sendikası Konfederasyonu Temsilcisi Björn Arnoldsoon yaptığı konuşmada, “Ülkenizde sahip olduğunuz sorunlar bizim ülkemizde yok. Ama Avrupa’nın her yerinde buna benzer eğilimleri görüyoruz. Türkiye’deki taşeron sistemini herkesin hayata geçirmeye çalıştığını görüyoruz” dedi. Kamu kuruluşlarının özelleştirilmesi yoluyla bu koşulların Avrupa’da da gerçekleştirilmek istendiğine dikkat çeken Arnoldsoon, “İşverenler bir yandan işçi haklarını suistimal ederek işçileri korkutmak istiyorlar. Eğer İsveç’te baskılara karşı direniş gösterilmezse sizin başınıza gelenler bizim de başımıza gelecek. Sizin burada sürdürdüğünüz mücadele sadece kendiniz için değil, İsveçli işçiler için de sürdürülen bir mücadeledir” dedi. Arnoldsoon işçilere teşekkür etti.
Belçika’dan gelen Metal-İş Sendikası FGTB Temsilcisi Stefan De Groote da, Kent AŞ işçilerinin mücadelelerinin kendileri için bir umut kaynağı oluşturduğunu dile getirdi. (İzmir/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uzer Makine’de direniş devam ediyor

SONRAKİ HABER

TÜSTAV Akademi seminerleri dizisi başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa