30 Ekim 2009 00:00

Dersim’de AKP, MHP ve CHP’ye tepki var

Kandil ve Maxmur’dan ‘barış ve diyalog ortamının’ gelişmesine katkı sunmak üzere Türkiye’ye gelen barış gruplarına ilişkin yaşananların ardından başlayan tartışmalar ve hükümetin yaptığı açıklamalar...

Paylaş

Kandil ve Maxmur’dan ‘barış ve diyalog ortamının’ gelişmesine katkı sunmak üzere Türkiye’ye gelen barış gruplarına ilişkin yaşananların ardından başlayan tartışmalar ve hükümetin yaptığı açıklamalar, hükümetin ‘açılım’ konusunda başlangıçtan daha geri noktalara gitme eğiliminde olduğu ve kararlı davranamayarak süreci durdurduğu yorumlarına neden oldu. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda da ‘açılıma ara verildiği’ mesajları verilirken, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Emek Partisi (EMEP) Tunceli İl Başkanı Hüseyin Tunç, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Tunceli İl Başkanı Veli Haydar Güleç ve Eğitim Sen Tunceli Şube Yöneticisi Süleyman Güler, barışı güçlendirecek adımların samimice atılması gerektiğini belirterek, CHP ve MHP’nin sürece ilişkin tutumlarını eleştirdiler. Değerlendirmelerde, demokrasi güçlerine Türkler ve Kürtlerin barış taleplerini bir araya getirme çağrısı yapıldı.
CHP VE MHP SÜRECİ PROVOKE ETTİ
Eğitim Sen Tunceli Şubesi yöneticilerinden Süleyman Güler, barış gruplarının gelişinin barış için önemli bir adım olduğunu belirterek, ancak bu adımın yeterince değerlendirilmediğini söyledi. “Özellikle CHP’nin ve MHP’nin provokatif yaklaşımları barış sürecini sekteye uğratmıştır. Yine benzer şekilde hükümet de somut adımlar atmayarak bu sürecin önünü tıkamıştır” diyen Güleç, Avrupa’dan gelecek olan barış grubunun bu provokatif yaklaşımlardan dolayı gelişlerinin ertelenmesinin de süreci olumsuz etkilediğini dile getirdi. Hem CHP hem de MHP’nin bu yaklaşımından vazgeçerek sürecin önünü açması gerektiğini dile getiren Güler, “Herkesin barışı sağlamak için üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerek. AKP de hükümet olarak bu sürecin önünü açacak adımları bir an önce atmalıdır” şeklinde konuştu.
CHP VE MHP SAVAŞI KIŞKIRTIYOR
EMEP Tunceli İl Başkanı Hüseyin Tunç, kalıcı barış için Kürtlerin taleplerinin karşılanması gerektiğini söyleyerek, “Ama yaşadığımız son günler bu konudaki umutlarımızı kırıyor. Tabii bu kırılmanın temel unsurlarından biri, CHP ve MHP’nin yürüttüğü faşizan politikadır” dedi. “Bu faşizan politikalar da halkı kışkırtan, halklar arasındaki dostluğu, kardeşliği geliştirmek yerine çatışmalı ortamı öneren, halkların boğazlaşmasını öneren, Kürtlerin eşit yurttaşlar halinde yaşamadığı bir yaşam biçimini öneren bir yaklaşım biçimidir” diyen Tunç, CHP ve MHP’nin yaklaşımlarından savaş, kan ve ölümün çıkacağına dikkat çekerek, bu partilerin politikalarının Türkiye halklarının çıkarına olmadığının altını çizdi.
İKİ HALKIN BARIŞ TALEBİ BİRLEŞMELİ
Türkiye halklarının ve Kürt halkının çıkarının, eşit yurttaşlar olarak birlikte yaşamak olduğuna vurgu yapan Tunç, “Hükümet net bir duruş sergilemiyor, tamamen pragmatist, tamamen oy kaygılarıyla yaklaşıyor” dedi. “Hükümet, halkın en doğal sevinçlerini anlamayan bir yaklaşım içinde” diyen Tunç, bunun da en az diğer yaklaşımlar kadar tehlikeli olduğunu belirterek, bu noktada demokrasi güçlerine de Türklerin ve Kürtlerin barış taleplerini bir araya getirmek için görev düştüğünü belirtti.
DTP: AKP DİK DURAMADI
DTP Tunceli İl Başkanı Veli Haydar Güleç ise ‘Demokratik Açılım’ sürecinin Kürtlerde ciddi bir sevinç yarattığını, toplumda da ciddi bir beklentinin ortaya çıkmaya başladığını söyledi. Bunun oluşmasında 25 yıldır devam eden savaşın etkisinin çok fazla olduğunu dile getiren Güleç, “Barış gruplarının gelmesinin ardından CHP, MHP ve ordunun basına yansıyan tavrı, süreci sekteye uğratma çabası olarak hissediliyordu. Son yapılan açıklamalar zaten bunun göstergesidir” dedi. Asıl sorunun CHP ve MHP’nin tavrından kaynaklandığını söyleyen Güleç, “Çünkü bu sorun bir tek AKP ve Kürtlerin sorunu değil, Türkiye’de yaşayan herkesin sorunu olması gerekiyor. Ama ısrarla ırkçı ve milliyetçi anlayışlarını dışa vurdular. Tabii AKP de, CHP ve MHP’nin bu süreçte izlediği politika karşısında ürkeklik gösterdi. Dik ve cesur duramadı” dedi. (TUNCELİ)

‘HÜKÜMET GERİ ADIM ATTI’

Mardin Demokrasi Platformu, bir açıklama yaparak Kürt Açılımı tartışmalarını değerlendirdi. Açıklamayı, platform adına KESK Dönem Sözcüsü Doğan Anğay yaptı. Anğay, tartışmaların bir beklenti yarattığını belirterek, “Ancak, ülkede siyasal aktörlerin elinde, sorumluluk üstlenerek yaşama geçirecekleri bir barış projesi bulunmamaktadır” dedi. Hükümetin başladığı noktadan geriye gittiğini ifade eden Anğay, “Kürt Açılımı olarak başlayan süreç, Demokratik Açılım olarak isim değiştirmiştir. Artuklu Üniversitesi’nde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü açılacağı bütün kamuoyuna deklare edilirken, YÖK’ten çıkan karar, Yaşayan Diller Enstitüsü’nün açılması olarak sonuçlandı. Bu karar, Kürt halkına karşı yapılan bir saygısızlık olmasının yanında geri adım atmanın en somut ifadesidir” dedi. Başbakan Erdoğan’ın ‘Sil baştan yaparız’ söylemine de tepki gösteren Anğay, bu tür söylemlerin süreci tıkayacağı ve geriye götüreceği uyarısında bulundu. MHP ve CHP’nin şovenizm yarışına girdiğini belirten Anğay, “Bu yaklaşımların sürecin gerilemesinde etkili olduğu kanısındayız” dedi. Anğay, çatışmasızlık kararının devam etmesi ve operasyonların durdurulması çağrısında bulundu.
(Mardin/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Lice’nin acıları bir köylünün 60 yıllık günlüğünde

SONRAKİ HABER

Dolar/TL kuru saniyeler içerisinde 6,39’a çıkıp geriledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa