30 Ekim 2009 00:00

Koşaner andıcı teslim aldı Özkök fişletti

ERGENEKON savcılarına gönderdiği ihbar mektubunda, adı gizli tutulan subay, Genelkurmay’ın kitle örgütleriyle ilgili fişleme yaptığı andıcı kanıtladığını iddia ettiği bir de “bilgi notu” yolladı.

Paylaş

ERGENEKON savcılarına gönderdiği ihbar mektubunda, adı gizli tutulan subay, Genelkurmay’ın kitle örgütleriyle ilgili fişleme yaptığı andıcı kanıtladığını iddia ettiği bir de “bilgi notu” yolladı.
Mektuba göre, kitle örgütlerini “Türkiye’yi bölmek isteyen AB yanlısı, ABD yanlısı” diye sınıflandıran andıcın hazırlığı 29 Temmuz 2004’te Genelkurmay Başkanı’nın (o dönemde Hilmi Özkök) emriyle başladı. Adli Tıp Kurumu’nun “İrticayla Mücadele Eylem Planı”nın altında imzası olduğunu saptadığı Albay Dursun Çiçek’in hazırladığı fişleme belgesi, Nisan 2006’da “makamlara sunuldu.” Bundan dört ay sonra Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt oldu.
TANIDIK İSİM
Belgeye göre, andıcı teslim alan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Işık Koşaner’di. Koşaner şu an Kara Kuvvetleri Komutanı ve 2010’daki Yüksek Askeri Şura’nın ardından, Genelkurmay Başkanı olması bekleniyor. Andıçla ilgili ilk haber, 7 Nisan 2008’de gazetelerde yer aldı. Habere göre, 73 sayfalık belge kitle örgütlerini “uluslararası kuruluşlardan hibe alan ve Türkiye’yi bölmeye çalışan” olarak niteliyor. Bu listede deneklerden, radyolara, üniversiteler, vakıflara kadar onlarca kitle örgütünün ismi sayılıyor.
BÜYÜKANIT SAVUNMUŞTU
12 Nisan’da Büyükanıt, ünlü konuşmasını yaptı. Bir andıçtan söz etti, ama bu medyanın fişlendiği, akreditasyon andıcıydı. Büyükanıt, Gündem gazetesini hedef göstererek bu fişlemeyi savundu.
Andıç bir buçuk yıldır gündemde yoktu. Fişleme, “İrticayla Mücadele Eylem Planı” gündeme geldiğinde, Dursun Çiçek üzerinden anımsandı. (İSTANBUL)

ÇiÇEK HAKKINDA iŞLEM YAPILMADI
24 Ekim’de basında yer alan haberlere göre, adı açıklanmayan bir subay Ergenekon savcılarına ulaşan ihbar mektubunda, şunları yazdı: Sayın Savcım, Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlanan ve çeşitli Sivil Toplum Örgütleri’nin (STÖ) fişlenmesini içeren bir andıç 7 Nisan 2008 tarihinde gazetelerde yayımlanmıştır. Haberler üzerine Genelkurmay soruşturma başlatmıştır. Soruşturma sonucunda hazırlanan bilgi notu EK-C’de sunulmuştur. Bu bilgi notunda andıç çalışmasının Genelkurmay Başkanlığı’nın emri ile 29 Temmuz 2004 tarihinde başlatıldığı, Nisan 2006’da ilgili makamlara arz edildiği ifade edilmektedir. Yani Genelkurmay Başkanlığı adı geçen andıcın varlığını kesin bir şekilde kabul etmektedir. Bu rapor neticesinde Alb. Çiçek hakkında herhangi bir işlem yapılmamıştır.
ÖNCEKİ HABER

ANAP tarihe karışıyor

SONRAKİ HABER

Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca'nın evine polis baskını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa