30 Ekim 2009 00:00

Obama, yaşamı değil ölümü savunuyor

ABD Başkanı Barack Obama, 680 milyar dolar tutarındaki 2010 yılı “savunma” bütçesini onayladı.

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama, 680 milyar dolar tutarındaki 2010 yılı “savunma” bütçesini onayladı.
Bu devasa bütçeye sahip olan bakanlığın adı “Savunma Bakanlığı”. Fakat bu rakamın çok büyük kısmının Irak ve Afganistan işgallerinde kullanılacağı düşünüldüğünde, bu bakanlığın neyi savunduğu da ortaya çıkıyor.
Obama, Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesinin onaylanması dolayısıyla Beyaz Saray’da düzenlenen törende yaptığı açıklamada, “Ülkemizin güvenliğini sağlamak için vergi yükümlülerinin milyarlarca dolarını saçıp savurmamız gerektiği düşüncesini her zaman reddettim” diyerek, bu rakamın “çok fazla” olmadığını iddia etti.
ABD Savunma Bakanı Robert Gates de, Obama’nın, Pentagon’un kaynaklarının israf edilmesini engellemeye yönelik çabalarına dikkat çekti.
Askeri harcamaların yüzde 3.4 oranında artırılmasını öngören bütçede, ABD askeri yardımında artış isteyen Pakistan’ın bu talebine yönelik kısıtlamalar yapılması öngörülüyor.
Yeni bütçe ayrıca, mayınlara dayanıklı araçların finansmanı için 6.7 milyar dolar, Afganistan asker ve polisinin eğitim ve donanımı için de 7.5 milyar dolar ayırıyor.
6 ABD’LİDEN 1’İ AÇ YAŞIYOR
Obama yönetimi, yüz milyonlarca doları askeri harcamalara ayırırken ülkedeki yoksulluk da her geçen gün artıyor. 47.4 milyon ABD’li, yoksulluk içinde yaşıyor.
ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nin (NAS) hesaplamasına göre, ülkede yoksulluk oranı yüzde 15.8; yani her 6 ABD’liden biri yoksul.
65 yaş ve üzerindeki ABD’lilerin yüzde 18.7’si, 18-64 yaş arasındakilerin yüzde 14.3’ü yoksulluk içinde yaşıyor.
Çocuk yoksulluğunun oranı ise yüzde 17.9.
(DIŞ HABERLER)

BU PARAYLA NE YAPILABİLİRDünya Bankası verilerine göre yoksulluğu yok etmek için 400 milyar dolara ihtiyaç var. Yani ABD’nin, dünyanın farklı bölgelerinde yürüttüğü işgaller için harcadığı paranın yüzde 60’ı ile dünya üzerindeki yoksulluk ortadan kaldırılabilir.
IMF ve Dünya Bankası verilerine göre günde bir dolardan az gelir elde eden insanlar, son derece yoksul sayılıyor. Bu nedenle 50 dünya lideri, 1 milyar insanı yoksulluktan kurtarmak amacıyla 50 milyar dolar para toplamayı planlıyor. Bu rakam, Pentagon’un bütçesinin yüzde 7’sine karşılık geliyor.
Dünya genelinde temel insani ihtiyaçların karşılanması için gerekli tutar ise 80 milyar dolardır. Bu da ABD’nin askeri harcamalarının yüzde 12.5’ine karşılık gelmektedir.
Geçtiğimiz ay yapılan G-8 Zirvesi’nin son gününde, gıda güvenliği için yoksul ülkelere 3 yıl içinde 20 milyar dolar, yani Pentagon’un bir yılda harcayacağı paranın yüzde 3’ü tutarında maddi yardım yapılması kararlaştırıldı.
Birleşmiş Milletler (BM), dünya genelinde yoksullukla mücadele için 5.5 milyar dolara daha ihtiyacı olduğunu açıkladı. BM Yardımlaşma Başkanı John Holmes, İsviçre’nin başkenti Cenevre’de yaptığı basın toplantısında, hedeflenen rakamın 9-10 milyar dolar olduğunu, ancak toplanan paranın henüz 4.6 milyar dolar olduğunu söyledi. BM’nin yoksullukla mücadele tasarısı kapsamında mültecilere barınak, gıda, su ve tıbbi destek gibi konular bulunuyor. Ancak, ABD askeri harcamalarının yüzde 1’i bile olmayan bu rakam, bir türlü toplanamıyor.
Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre 6.5 milyar olan dünya nüfusunun, şu anda 923 milyonu açlıktan ölümün pençesinde. Buna gelecek yıl 100 milyon insanın daha eklenmesi beklenirken, toplamın 1 milyarı aşacağı tahmin ediliyor. Örgüt, hemen 30 milyar dolar harcanması gerektiğini belirtiyor.
ÖNCEKİ HABER

Cenazelerdeki sansür kalktı

SONRAKİ HABER

“Gürültü” nedeniyle kendisini uyaran Suriyeli komşusunu öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa