30 Ekim 2009 00:00

İpek Yolu’nda kriz yok

BU yıl 14-22 Kasım 2009 tarihleri arasında dördüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, bu yıl basın toplantısını Bursa’da gerçekleştirdi.

Paylaş

BU yıl 14-22 Kasım 2009 tarihleri arasında dördüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, bu yıl basın toplantısını Bursa’da gerçekleştirdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen ve organizasyonunu Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ile İstanbul Organizasyon’un üstlendiği festival, 45 ülkeden 140’a yakın filmi izleyicisiyle buluşturacak. Festivalin bu yılki teması ise ‘Sinema ve Mimarlık’.
Geçen yıl 70 bin rekor izleyiciye ulaşan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, uluslararası ekonomik kriz sebebiyle pek çok etkinliğin küçülmesi ve iptali söz konusu iken, bu yıl her zamankinden daha zengin bir programla sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.
Bilindiği üzere Kars Gezici Film Festivali iptal oldu… Bahane ortada: Kriz!.. Altın Portakal ise yine kriz gerekçeli bütçe kısıtlaması yüzünden eksikler yaşamıştı. İpek Yolu ise krize aldırış etmeden yoluna devam edenlerden. Henüz dört yaşına girecek olan festival, bu yıl pek çok yenilikle izleyicilerinin karşısına çıkacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Onursal Başkanı Recep Altepe, basın toplantısında, sinema sanatına ve festivale sağladıkları katkının devam edeceğini vurguladı ve geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da yapılan basın toplantısı için “Festival Bursa’da yapılıyor, elbette basın toplantısı da Bursa’da yapılacak” dedi.
ONUR ÖDÜLLERİ GÜVENÇ VE TEMA’YA
13 Kasım 2009 Cuma akşamı Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (Merinos) yapılacak açılış töreninde, sinemanın iki büyük ismi Nedret Güvenç ve Muzaffer Tema’ya “Onur Ödülleri” takdim edilecek. Ayrıca Türkiye sinemasına yardımcı oyuncu olarak emek veren, Baykal Kent ve Hakkı Kıvanç’a “Emek Ödülleri” verilecek. Suriyeli Oyuncu Ghassan Massoud, festivalin onur konuğu olarak açılış gecesinde yer alacak.
Yaklaşık 9 gün sürecek olan festivalde, 45 ülkeden 140’a yakın uzun-kısa metraj ve belgesel filmin gösteriminin yanı sıra gösterim sonrası, filmlerin oyuncu ve yönetmenleriyle söyleşiler, yapılacak.
USTALAR PANORAMA’DA
Ken Loach, Jane Campion, Sally Potter, Woody Allen, Costa Gavras ve Theo Angelopoulos gibi dünya sinemasının usta yönetmenlerinin, ülkemizde merakla beklenen son filmleri, festivalin “Panorama” bölümünde izleyicilerle buluşacak.
Bursa’nın eşsiz mimarisinden yola çıkılarak hazırlanan ve bu yıl festivalin ana temasını da oluşturan “Sinema ve Mimari”; İran, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan gibi tarihi İpek Yolu coğrafyasında bulunan ülke sinemalarının son örneklerinin gösterileceği “İpek Yolu Üzerinden” ve Balkan sinemasının yeni yönelimlerini izleyicilerle buluşturan “Balkan Balkan” bölümleri, festivalin zengin içerikli diğer bölümlerini oluşturuyor.
İpek Yolu Film Festivali’nin artık gelenekselleşen bölümü “Engelsiz Filmler Kuşağı”, GETEM’in (Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı) katkıları ile bu yıl da devam edecek.
“Çocuk Kervanı” bölümü yine minik sinemaseverleri sinema salonlarına çekecek.
SİNEMANIN KAMERA ARKASI SERGİLENECEK
Sergi, söyleşi ve kursların da ağırlıklı olduğu festivalde, bu yıl dikkat çekecek bir fotoğraf sergisi de yer alıyor. Türkiye’de hiçbir yerde yayınlanmamış fotoğraflardan oluşan ‘Set Fotoğrafları Sergisi’, Türkiye sinemasının kamera arkasını belgeliyor. Necip Sarıcı’nın özel arşivinden gün yüzüne çıkan fotoğraflar, Tayyare Kültür Merkezi’nde sergilenecek.
Altın Karagöz Ödülleri, 20 Kasım 2009 Cuma akşamı saat 19.30’da Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak Kapanış Gecesi’nde sahiplerini bulacak. Gecede ayrıca, Uluslararası ve Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışmalarında SİYAD Jürisi’nin (Sinema Yazarları Derneği) belirlediği En İyi Film ödülleri de sahiplerini bulacak.
(Bursa/EVRENSEL)

TÜRKİYE’Yİ UZAK İHTİMAL TEMSİL EDECEK

Festivalin ulusal uzun metraj kategorisinde yarışacak filmler şunlar: Cemal Şan’ın “Acı”, İlksen Başarır’ın “Başka Dilde Aşk”, Handan Öztürk’ün “Benim ve Roz’un Sonbaharı”, Murat Saraçoğlu’nun “Deli Deli Olma”, Ümit Ünal’ın “Gölgesizler”, Yavuz Özkan’ın “İlkbahar Sonbahar”, Theron Patterson’un “Kara Bulut”, Mehmet Er ve Maryna Gorbach’ın birlikte yönettiği “Kara Köpekler Havlarken”, Atalay Taşdiken’in “Mommo, Kız Kardeşim” ve son olarak Semir Aslanyürek’in “Yedi Avlu”.
Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak filmler ise Azerbaycan’dan Elçin Musaoğlu’nun 40. Kapı-40th Door, İspanya’dan Freddy Mas Franqueza’nın Bir Rüyadan Uyanmak-Awaking From a Dream, Romanya’dan Bobby Paunescu Francesca, İsveç’ten Henrik Hellström & Fredrik Wenzel’in birlikte yönettiği Herkes Kendini Düşünür-Burrowing, Meksika’dan Emilio Portez’in Juan Perez’in Kellesiyle Tanışın-Meet the Head of Juan Perez, İtalya’dan Mirko Locatelli’nin Kışın İlk Günü-First Day of Winter, Almanya-Sırbistan ortak yapımı Darko Lungulov’un Orada ve Burada-Here and There, Danimarka-İsveç ortak yapımı Antonio Tublén & Alexander Brondsted’ın Orijinal-Original, Macaristan’dan Atilla Till’in Panik-Panic, Uruguay İtalya ortak yapımı Mariano Cohn&Gaston Dupart’ın Ressam-The Artist, İran’dan Pananbarkhoda Rezaee’nin Siste Bir Işık-A Light in the Fog filmleri yarışacak. Uluslararası yarışmada ülkemizi Mahmut Fazıl Coşkun’un Uzak İhtimal-Wrong Rosary filmi temsil edecek.
Gülşen İşeri
Reklam
ÖNCEKİ HABER

28. İSTANBUL KİTAP FUARI EVRENSEL BASIM YAYIN ETKİNLİKLERİ

SONRAKİ HABER

Bayrampaşa’da Bulgar gencin vurulması ve yaşam hakkımız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...