30 Ekim 2009 00:00

Marmaris’i delik deşik edecekler

MUĞLA’nın Marmaris ilçesinin yüzölçümünün yüzde 48’ine denk gelen alanın maden aramaya açılması ve 42 maden arama izni verilmesine çevrecilerin tepkileri dinmiyor.

Paylaş

MUĞLA’nın Marmaris ilçesinin yüzölçümünün yüzde 48’ine denk gelen alanın maden aramaya açılması ve 42 maden arama izni verilmesine çevrecilerin tepkileri dinmiyor. Marmaris Çevre Gönüllüleri, öğretmenevinde bir toplantı düzenleyip maden arama konusunda tüm karar vericileri istifaya davet etti.
Marmaris’in, aynı zamanda Türkiye çam balı üretiminin yüzde 30’una sahip olduğunu da hatırlatan çevreciler, gıda üretim alanlarında sanayileşmenin yasak olduğunu söylediler. Toplantıya katılan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ da, “Doğal çevre, kaybedilmeden anlaşılmayan, kaybedildiğinde ise kolay kolay yerine gelmeyen bir fenomendir. Bu doğal güzellikleri yok etmemiz değil, gelecek kuşaklara koruyarak devretmemiz gerekir” dedi.
“Maden çıkan yere turist gelmez” diyen Özbozdağ, “Marmaris’in gelirinin yüzde 90’ı turizmden kazanılıyor. Bu rakam da Türkiye turizm gelirinin yüzde 10’una denk gelir. Her yıl 2 milyar dolar turizm gelirini siz göz ardı edemezsiniz. Askeri alanlar hariç neredeyse tüm Marmaris’te maden arayacaklar. Getirisi belli olmayan bir kaynak için halihazırda para getiren bir kaynağı yok edecekler. Maden çıktıktan sonra burada bulunan 60 bin yatağı nereye götüreceksiniz?” diye konuştu.
Özbozdağ son olarak, “Madenin karşısında durmak, tüm Marmaris’in sergilemesi gereken bir tavırdır” dedi. (MUĞLA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fındıklı’da taş ocağı eylemi

SONRAKİ HABER

Üreticiler, Tüm Köy Sen için kurucu heyet oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...