26 Ekim 2009 00:00

Organizede organize olamamak

Ben Manisa Organize’de çalışan 2 yıllık işçiyim. Bu 2 yıllık süreçte işçilerin ne türlü zorluklar altında çalıştıklarını daha iyi gördüm. Kendimin de bir anlamda bu düzenin içinde olduğumu fark ettim.

Paylaş

Ben Manisa Organize’de çalışan 2 yıllık işçiyim. Bu 2 yıllık süreçte işçilerin ne türlü zorluklar altında çalıştıklarını daha iyi gördüm. Kendimin de bir anlamda bu düzenin içinde olduğumu fark ettim. Öncelikle sorunların arasında esnek çalışma koşulları, bitmek bilmeyen hızlı üretim. İşçilerin ikramiyesinin kaldırılması, yapılan iş karşılığı işçinin hakkını alamaması, işten çıkarılma korkusu.
İşçi esnek çalışma saatleriyle tümüyle sosyal faaliyetlerden ve en önemlisi ailesinden giderek uzaklaşmakta. Günün 12 saatinden fazlasını fabrikada geçiren işçi arkadaşlarım var. Kendi istekleriyle değil zorunlu olarak 12-13 hatta 14 saate kadar çıkabiliyor. Bir diğer sorun ise bitmek bilmeyen hızlı üretim. Sürekli hızlı tempoda çalışmak işçiyi işçiye ezdirmek baskı uygulamak, kazanılan milyonlarca dolar. Peki işçinin eline geçen ne? Sadece koca bir hiç. Şu an dünyada ve Türkiye’de küresel bir kriz var. Vestel Beyaz Eşya Sanayisinin çamaşır fabrikasında 2008-2009 yıllarında üretim rekorları kırılmakta. Peki işçilere ödül olarak sunulan nedir? Ben söyleyeyim 2 dilim baklava. Biz işçi sınıfı olarak bir mücadele içine girmeliyiz. Anayasal hakkımız olan sendikal haklarımızı edebilmeliyiz. Gelecek korkusu olmadan yarın acaba ne olur demeden yaşamanın mücadelesini vermeliyiz. En basitinden işçi haklarının savunulmasını öğrenmeli öğretmeliyiz... Daha iyi yaşama koşulları için direnmeli direniş göstermeliyiz…
Vestel’de çalışan bir işçi (Manisa)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

25 Kasım eylemi ve biçimi

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...