31 Ekim 2009 00:00

Bakan suçladı vekili hakaret etti

AKP, DTP’ye yönelik eleştiri ve suçlamalarda kantarın topuzunu iyiden iyiye kaçırdı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın hedefinde yine DTP vardı.

Paylaş

AKP, DTP’ye yönelik eleştiri ve suçlamalarda kantarın topuzunu iyiden iyiye kaçırdı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın hedefinde yine DTP vardı. Atalay, DTP’yi açılım sürecini tahrip etmekle suçladı. Bakan bunları söylerken AKP Kahramanmaraş Milletvekili ise suçlamaları bir adım daha öteye götürerek “DTP şerefsizlik etti” dedi.
Çankaya Köşkü’nde önceki akşam da resepsiyon vardı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, demokratik açılım süreciyle ilgili mesajlar verdi. Gül, Türkiye’nin geleceğine güveninin tam olduğunu belirterek, “Sorunlarımızı kendi gücümüz, kendi inisiyatifimiz, kendi aklımız, kendi birikimimizle çözebilecek olgunlukta olalım” dedi.
GÖRÜŞMEYE ERDOĞAN ENGELİ
Köşk’teki resepsiyonda gözlerin çevrildiği bir diğer isim olan Bakanı Atalay ise ‘eve dönüşlere’ ara verilmesine neden olarak DTP’yi gösterdi. Dahası DTP’yi süreci tahrip etmekle suçladı.
Süreçle ilgili TBMM’deki görüşmeyi bir an evvel yapmak gerektiğinin altını çizen Atalay, görüşmenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın takviminin yoğunluğu dolayısıyla gerçekleşmediğini söyledi. Atalay, görüşmenin “bilgilendirme” ya da “genel görüşme” şeklinde olabileceğini de belirtti. Hükümetin, sürece ilişkin 10 gün içinde Genel Kurul’da bilgi vermesi bekleniyor.
AKP’Lİ VEKİL: DTP ŞEREFSİZLİK ETTİ
Bakan ve Başbakan DTP’yi hedefe koyan açıklamaları sürdürürken AKP’li bir vekil ‘çıtayı iyice yükselterek’ “DTP şerefsizlik etti” dedi. Partisinin Kahramanmaraş il binasında basın toplantısı düzenleyen Milletvekili Cafer Tatlıbal, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Tatlıbal, “30 yıldan beri beceremediği bu PKK olayını barışa döndürelim diyoruz. Bu doğru bir hamleydi ama birileri yine kaşıdı. Bildiğiniz gibi DTP şerefsizlik etti. Oradan gelen adamları Roma fatihi gibi arabaların üstünde komutan edasıyla her ilde dolaştırdı” açıklamasında bulundu.
DTP ise bu açıklamalara “Hükümet açılımdaki kararsızlığı ve iradesizliğini, DTP'yi suçlayarak kamufle etmeye çalışmaktadır" diyerek yanıt verdi. Açıklamada vekilin sözleri için “Böylesi bir seviyesizliğe karşı hukuki süreci başlatacağımızı belirtiyor, AKP'yi de partimizden özür dilemeye çağırıyoruz” denrildi.

SÜREÇ AKSAMAMALI
Son günlerde demokratik açılım ile ilgili gelişmeleri değerlendiren Adıyaman Demokrasi Platformu Basın açıklaması yaptı. KESK toplantı salonunda yapılan basın açıklamasınıda “Hükümete ve Sayın Başbakana buradan sesleniyoruz: Bu sürecin sekteye uğraması kuşkusuz sizin başarısızlığınız olacaktır. Sağı solu suçlayarak bu sorumluktan kurtulamazsınız” denildi.
ÖNCEKİ HABER

Yapanlar yargılansın

SONRAKİ HABER

“Gürültü” nedeniyle kendisini uyaran Suriyeli komşusunu öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa