31 Ekim 2009 04:00

Yapanlar yargılansın

MAZLUMDER İHD, Memur-Sen ve Hizmet-İş, TSK’ya ait kamuoyuna sızan darbe planlı son belgelerin TSK tarafından içeriği değil, basına nasıl sızdığının tartışılmasına tepki gösterdiler.

Paylaş

MAZLUMDER İHD, Memur-Sen ve Hizmet-İş, TSK’ya ait kamuoyuna sızan darbe planlı son belgelerin TSK tarafından içeriği değil, basına nasıl sızdığının tartışılmasına tepki gösterdiler. Kurumlar darbe planında adı geçen kişilerin yargılanmasını istedi.
Metinde imzası olan kurumlar olarak, Meclis ve Hükümet’ten beklentilerini şöyle ifade etti:
*Başta Genelkurmay Başkanı olmak üzere; TSK komuta kademesinin konumu netleştirilsin,
*TSK İç Hizmet Kanunu 35. maddesindeki ‘Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kollamak ve korumak’ ibareleri ile 43. maddesinin birinci cümlesindeki “ve üstündedir” ibarelerinin acilen çıkarılması için kanun değişikliği yapılsın,
*Belgenin hazırlandığı TSK bünyesinde, komuta kademesi dahil darbe planında adı geçen tüm muvazzafların derhal görevden el çektirilmesi ve herhangi bir şaibeye mahal vermeyecek şekilde yapılacak yargılamanın önünün açılarak, derhal yargı önüne çıkarılması,
*Bu vesileyle yargı sistemi çift başlılıktan kurtarılarak, askeri yargı çağdaş demokrasilerde olduğu gibi disiplin mahkemelerine dönüştürülsün. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

İfadeye son gün geldiler

SONRAKİ HABER

Çapa makinesine bacaklarını kaptıran çiftçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa