31 Ekim 2009 00:00

İfadeye son gün geldiler

İHBAR mektubunda adı geçen askerlerle ilgili süre dün doldu.

Paylaş

İHBAR mektubunda adı geçen askerlerle ilgili süre dün doldu. Bunun üzerine bir grup asker ifade vermek için adliyeye geldi. “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”nın orijinalinin savcılığa iletildiği haberlerinin ardından 1 albay, 1 başçavuş, 4 üsteğmen ve 1 sivil memur adliyeye geldi. Albay Dursun Çiçek ise gelmedi.
Islak imzalı belgenin de yer aldığı ihbar mektubunda adı geçen askerler darbe planıyla ilgili ifade vermek için Beşiktaş Adliyesi’ne geldi. Savcılık, aralarında Albay Dursun Çiçek’in de bulunduğu ihbar mektubunda adı geçen subay ve astsubaylar için ihtarlı davetiye göndermişti.
ALBAY ÇİÇEK YOK
Saat 12.50 sularında kalabalık bir asker grubu adliyeye giriş yaptı. Adliyeye giriş yapan 6 asker yüzlerini kapatarak adliyeye girdi. Subaylar arasında adı çok tartışılan ve belgede imzası bulunan Albay Dursun Çiçek yer almadı.
Albay Dursun Çiçek; 4 ay önce yine Ergenekon savcıları tarafından ifadesi alındıktan sonra tutuklanmış; 18 saat cezaevinde kaldıktan sonra salıverilmişti.
YAKALAMA KARARI ÇIKACAKTI
İhtar mektubunda askerlere ifade için verilen süre bugün akşam saatlerinde doluyordu. Dün ifadeye gelmemeleri durumunda 6 subay hakkında yakalanma kararı çıkartılabilecekti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” olduğu ileri sürülen belge ile ihbar mektubunun 12 gün önce posta yoluyla kendilerine ulaştığını açıklamıştı. Adli Tıp Kurumu’nda ise belgenin orijinal olduğu ve ıslak imzanın Albay Dursun Çiçek’e ait olduğu yönünde rapor çıktı.
BELGE ERGENKON SAVCILARINA GELİYOR
Öte yandan “İrtica ile Mücadele Planı” belgesinin aslını araştıran Ankara Cumhuriyet savcılığı yetkisizlik kararı verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma dosyasını İstanbul’a gönderdi.
Ankara’da Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınarak tutuklanan Serdar Öztürk’ün bürosunda ele geçirildiği ileri sürülen ve kamuoyunda “İrtica ile Mücadele Planı” olarak bilinen belgenin soruşturmasını İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yürütecek. (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

Çalık’la Enerji Bakanı ne konuştu?

SONRAKİ HABER

Fındıklı Festivalinde polis provokasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa