31 Ekim 2009 00:00

Sağlık ocağımızı geri istiyoruz

BURSA’da aile hekimliği uygulaması, büyük reklam kampanyalarıyla devreye sokulalı daha bir ay geçmedi, uygulama gerçek yüzünü gösterdi.

Paylaş

BURSA’da aile hekimliği uygulaması, büyük reklam kampanyalarıyla devreye sokulalı daha bir ay geçmedi, uygulama gerçek yüzünü gösterdi. Birçok mahallede sağlık ocakları kapatıldı veya aile hekimliği merkezine dönüştürüldü. Teleferik Mahallesi sakinleri, sağlık haklarının ellerinden alındığını belirterek, uygulamaya tepki gösteriyor.
Mülkünaz Ercan, paralı hale getirilen sağlık sistemine karşı olduğunu belirtiyor. Katkı payı adı altında kendilerinden her muayenede 8 TL alındığını vurgulayan Ercan, aile hekimliği uygulamasıyla birlikte mahallelerindeki sağlık ocağının Zümrütevler’e taşındığına dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde bu duruma karşı bir eylem yaptıklarını söyleyen Ercan, bundan sonra da eylemlerine devam edeceklerini vurguluyor.
Bir çocuk annesi Sevgi Demir, evlerinin kiralık olduğunu söylüyor ve muayene olmanın da ücretli hale getirilmesiyle zor durumda kaldıklarını belirtiyor.
KATKI PAYI İLACIN İKİ KATI
Bülent Erdoğan adlı mahalleli ise, aile hekimliği hakkında yeterince bilgilendirilmediklerinden yakınıyor ve durumu bilmemesine rağmen yine sömürüleceklerine emin olduğunu ekliyor. Erdoğan da geçtiğimiz günlerde başından geçen bir olayı anlatıyor; kendisine yazılan 1.5 TL’lik ilaçtan, 3 TL’lik katkı payı alındığı ve bu durumda ya cebinden 1.5 TL verip reçetesiz ilacı alacaklarını, ya da 3 TL’ye katkı payı ödeyerek reçeteli alacaklarını söylüyor. Bazı hastalıklarda sürekli ilaç kullanılması gerektiğini söyleyen Erdoğan, buna rağmen 10 günde bir ilaç alınabileceğini belirterek; bu insanların cebinden ilaç parası vermek zorunda kaldıklarını vurguluyor. Erdoğan, son olarak bu sağlık sistemine karşı verilen mücadeleyi her zaman desteklediğini söylüyor.
ANNESİNİ HASTANEYE GÖTÜREMEDİ
Eşi Uludağ Üniversitesi’nde sağlık emekçisi olan Hülya Şanlı, hastaneye her gidişinde 8 TL, sağlık ocağına her gidişinde ise 2 TL alındığından yakınıyor. Şanlı, mahallelerinden taşınan sağlık ocağı yüzünden ayağı sakat olan annesini Zümrütevler’deki sağlık ocağına götüremediğini ve mağdur duruma düştüklerini söylüyor.
Teleferik Dayanışma Derneği Başkanı Okan Okumuş ise, 24 Ekim’de yaptıkları “Ücretsiz sağlık hakkımı ve sağlık ocağımı geri istiyorum’’ adlı basın açıklamasıyla sağlıktaki dönüşümün zararlarına dikkat çekmek istediklerini söylüyor.
KIZINA BAKAN OLMADI
Sevgi Erenler de yeni sistemin mağdurlarından. Erenler, işte olduğu sırada kızının rahatsızlandığını; kendisi yanında olmadığı için aile hekiminin kızını muayene etmediğini söylüyor. Erenler, kendisi gibi çalışan kadınlar için aile hekimliği uygulamasının kötü bir uygulama olduğunu belirtiyor. (Bursa/EVRENSEL)
Filiz Tali - Önen Ersin
ÖNCEKİ HABER

Suç yapanın değil mecbur bırakanın

SONRAKİ HABER

23 yaşındaki asansör teknisyeni akıma kapılarak öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa