31 Ekim 2009 04:00

TEMiZLiK VELiLERE KALDI

DİYARBAKIR, İzmir, Bursa, Bolu, Mersin, Erzurum ve daha birçok ilde dezenfekte çalışmaları yapılıyor.

Paylaş

DİYARBAKIR, İzmir, Bursa, Bolu, Mersin, Erzurum ve daha birçok ilde dezenfekte çalışmaları yapılıyor. Ancak durum, domuz gribinden 3’üncü ölümün yaşandığı Konya ve Zonguldak’ta biraz daha farklı. Okullarda yapılan dezenfekte çalışmalarına veliler de katılıyor. Gerekçe yine aynı: personel eksikliği.
Domuz gribine karşı ilk alınacak önlem olarak açıklanan hijyen, yüzlerce kişiye hastalık bulaşıncaya kadar sağlanamadı. Okulların birer birer tatil edilmesinin, öğrencilerde virüs tespit edilmesinin ardından, önceki gün ve dün birçok ilde dezenfekte çalışmaları başladı. Ancak yine personel yetersizdi.
Konya ve Zonguldak’ın merkez ve ilçelerinde temizliği veliler üstlendi. Kimi okullarda ise ‘toplum yararına çalışma projesi’ kapsamında işçiler görevlendirildi.
Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, tedavisi hastanelerde sürdürülen laboratuar onaylı H1N1 virüslü vaka sayısının 16 olduğunu ve bunlardan durumu ağır olan 3 hastanın tedavisinin ise yoğun bakımda sürdürüldüğünü belirtti. Açıklamada, 2 yaşından küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar, gebeler ve 65 yaş üstündekilerin grip belirtileri ortaya çıktığında mutlaka bir hekime müracaat etmeleri konusunda uyarıldı.
(HABER MERKEZİ)

DOMUZ GRİBİNDE 3. ÖLÜM
DOMUZ gribinden hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e yükseldi. Sağlık Bakanlığı Konya’da, kronik hastalığı bulunan 37 yaşındaki bir kadının hastaneye yatırıldığı gün hayatını kaybettiğini ve alınan numunede pandemik A (H1N1) pozitif bulunduğunu açıkladı.
Türkiye’de domuz gribinden ilk ölüm, Ankara’da 29 yaşındaki bir temizlik işçisinin hayatını kaybetmesi oldu. Daha sonra Diyarbakır’da ikiz bebek bekleyen 34 yaşındaki Beşire Bozkurt yaşamını yitirdi. Konya’da hasta bir kadının hayatını kaybetmesiyle ölüm sayısı 3’e yükseldi.
ÖNCEKİ HABER

Bu hırsızlar ehlikeyif!

SONRAKİ HABER

“ABD'nin kullandığı uranyum nedeniyle Irak’ta kusurlu doğumlar yaşandı”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa