31 Ekim 2009 00:00

Okula gidemez hale geldiler

ÖĞRENCİ Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) ile Eğitim-Sen İzmir Şubeleri, okul giderlerinin karşılanması talebiyle topladıkları imzaları dün Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na verdiler.

Paylaş

ÖĞRENCİ Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) ile Eğitim-Sen İzmir Şubeleri, okul giderlerinin karşılanması talebiyle topladıkları imzaları dün Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na verdiler.
7 binin üzerinde imzanın toplandığı kampanyaya ilişkin açıklama yapan ÖVDER İzmir Şube başkanı Orhan Yüce, kira, elektrik, su ve ulaşım gibi giderlerini karşılayamayan pek çok velinin çocuğunu okula gönderemez duruma geldiğini dile getirdi.
Merkezi yönetimin ve yerellerdeki uzantısı belediyelerin sosyal ve hukuksal sorumluluk altında olduğunu hatırlatan Yüce, “Hükümetin ve yerel yönetimlerin yapması gereken, halkın kullandığı mal ve hizmetlere zam yapmak değil, işinden atılmış, yoksullaşmış ailelere kamu hizmeti anlayışı ile elini uzatmaktır” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanlığına 1 Ekim’de randevu talebinde bulunduklarını ancak hâlâ bir cevap alamadıklarını dile getiren Yüce, konunun bugünlerde yaşanan domuz gribi salgını nedeniyle daha da önem kazandığını ifade etti.
Okulların temizliği, güvenliği ve bunun gibi hizmetlerin velilerden yasadışı bir şekilde ve bağış adı altında toplanan paralarla karşılanmaya çalışıldığını belirten Yüce, “Okulları bir kez dezenfekte etmekle, çocukları aşılamakla risk kalkmaz. Ödeneklerin artırılması personellerin tamamlanması gerekir. Bu da yetmez. Çocuklarımızın dengeli ve düzenli beslenmesi temiz ve sağlıklı bir ortamda yaşaması gerekir. Bu ortamı sağlayacak olan hükümet ve yerel yönetimlerdir” dedi.
Açıklamanın ardından işsiz ve yoksul ailelerin ulaşım ve su giderlerinin karşılanması, kırtasiye, beslenme, giysi, barınma yardımlarının yapılması talebiyle toplanan imzalar Belediye’ye iletildi. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Yıkımlara öfke

SONRAKİ HABER

Malatya'da “103 Korkmaz Barış Elçilerimizi Anıyoruz” şiarıyla bir araya gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa