31 Ekim 2009 04:00

Alavere dalavere Kürt Mehmet nöbete

ABDULLAH Öcalan’ın haftalık görüşmesinin ardından son siyasal gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunduğu belirtildi.

Paylaş

ABDULLAH Öcalan’ın haftalık görüşmesinin ardından son siyasal gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunduğu belirtildi. ANF’nin haberine göre Öcalan, “Açılım hikaye, asıl amaçları PKK’nin tasfiyesidir” dedi ve bundan sonra hiçbir grubun gelmeyeceğini söyledi. Başbakan Erdoğan’ı ciddiyete davet eden Öcalan, ‘açılım’ sürecinin geldiği son noktayı ise “Alavere dalavere Kürt Mehmet nöbete” diye tanımladı.
Öcalan, Fransa’nın Korsika’ya tanıdığı hakların Kürtlere tanınması önerisinde bulundu. Grupların gelişi sonrası halkın gösterdiği sahiplenmenin hükümeti korkuttuğu görüşünü dile getiren Öcalan, “Ben, çağrıma uyup gelen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. Böylece bana bağlılıklarını göstermişlerdir. Bu grupların gelişi ve Kürt halkının tutumuyla barıştan yana olduğumuzu gösterdik. Kürt halkı barış iradesini açıkça ortaya koymuştur. Ama buna karşılık hükümet ciddi yaklaşmamıştır” dedi.
BAŞKA GRUP GELMEYECEK
Erdoğan’ı ciddiyete davet eden Öcalan, “AKP, bu işte ciddi değil. Kasım ayı içinde bir şeyler olabilir diyorlar ama göreceğiz. Bunlar bir tek halkı aldatmıyorlar devleti de aldatıyorlar. Günübirlik çıkarlarını düşünen politikacılar devlete de zarar veriyor, devletin itibarı ve saygınlığına gölge düşürüyorlar. Devlet adamlığı ciddiyet ister. Osmanlı’da devlet adamlığı vardı, devlet ciddiyeti vardı, bunlarda o da yok. Barış ciddi iştir, AKP samimi değil, bunların barış istedikleri yok. Bu açılım sürecinin geldiği son nokta yine “Alavere dalavere Kürt Mehmet nöbete”dir.
Yine her şeyin günahını Kürtlerin üzerine atmaya çalışıyorlar. Bunların yaklaşımı on beş yaşındaki kızı kandırmaya çalışmaktır. Burada bana bu muameleyi yapmaya çalışıyorlar. Ama sonuç alamazlar. Süreci yeniden değerlendireceğiz falan diyorlar, olmaz böyle. Erdoğan’ı ciddiyete davet ediyorum. Bundan sonra grup murup da gelmeyecek. Gelmelerine gerek kalmadı.” Öcalan açıklamasında, “Beni kullanarak benim üzerimden kesinlikle PKK’yi de tasfiye edemezler” ifadelerine de yer verirken, “Barışa karşı olanlara geçit vermeyelim. Söylediğim gibi ben burada ölebilirim, öldürülebilirim de bilemiyorum ama ben olsam da olmasam da Kürt halkı ve hareketi kendi kararlarını kendi verecek, kendi özgürlüğünden, onurundan taviz vermeyecek bir noktaya gelmiştir. Savaş kararı da veremem, vermem. Bu kararı sadece PKK’nin kendisi verebilir” dedi.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

FAİLLER BULUNSUN!

SONRAKİ HABER

Afyon'da yolcu otobüsü devrildi: 1 ölü, 40 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa