31 Ekim 2009 04:00

İstanbul Kitap Fuarı açılıyor

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Beylikdüzü’nde, 8 Kasım’a kadar sürecek olan 28. İstanbul Kitap Fuarı, bugün saat 12.00’de düzenlenecek törenle açılıyor.

Paylaş

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Beylikdüzü’nde, 8 Kasım’a kadar sürecek olan 28. İstanbul Kitap Fuarı, bugün saat 12.00’de düzenlenecek törenle açılıyor. İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yıl ki Onur Yazarı Şair, Tiyatro Eleştirmeni ve Çevirmen Cevat Çapan, ana teması ise “Kültürlerarası Diyalogda Çeviri” olarak belirlendi.
Yurt içi ve yurt dışından 550 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen 28. İstanbul Kitap Fuarı’nda uluslararası etkinliklerin yanı sıra söyleşi, panel, şiir dinletisi, atölye ve çocuk aktiviteleriyle birlikte 297 etkinlik düzenlenecek.
ULUSLARARASI SALON
Fuarda bu sene okurları karşılayacak önemli bir yenilik ilk kez açılan Uluslararası Salon. 27 ülkeden yayıncılar, editörler ve yayıncılar birliği temsilcilerinin yer alacağı Uluslararası Salon, fuarın ilk dört günü, 11.00-18.00 saatleri arasında açık kalacak.
YABANCI YAZAR KONUKLAR
Bu sene ana teması “Kültürlerarası Diyalogda Çeviri” olarak belirlenen kitap fuarına çok sayıda çevirmen de katılıyor. Bunlar arasında Avrupa Çevirmenler Birlikleri Federasyonu Başkanı Martin de Haan, Maureen Freely, Hanneke van der Heijden, Ingrid Iren ve Rafael Carpintero bulunuyor.
28. İstanbul Kitap Fuarı yurt dışından çok sayıda yazar, şair, eleştirmen ve çevirmeni ağırlamaya hazırlanıyor. İstanbul Kitap Fuarı’nın yurt dışından söyleşi ve imza günlerine katılmak üzere 51 yazar konuğu olacak.
Türkiye’de uzun zaman çok satanlar listesinde yer alan kitapların yazarı Adam Fawer bir söyleşi ve ardından imza saatiyle Türkiye’den okurlarıyla ilk kez bugün bir araya gelecek.
Mısır’da kadın hareketiyle ilgili önemli çalışmalar yapan ve muhalif kişiliğiyle tanınan Naw-al El Saadawi 1 Kasım 2009 Pazar günü fuarda olacak.
Türkiye üzerine yaptığı araştırmalar ve haberleriyle tanınan Gazeteci-Yazar Marc Semo ise Fransız Kültür Merkezi’nin davetlisi olarak bugün Ahmet İnsel ile birlikte panele katılacak. Fransa’dan fuara katılan diğer konuklar arasında Şair Michel Cassir ve Gérard Augustin de bulunuyor. Türkiye’den şairlerle bir araya gelecek olan Fransız şairler kendi şiirlerini okuyacakları bir dinletiye katılacaklar.
Fuar’ın diğer bir konuğu ise Türkiye’de daha çok Latin Amerika üzerine incelemeleriyle tanınan Yazar Richard Gott. Uzun yıllar bulunduğu Küba ve Latin Amerika’da araştırmalar yapan Richard Gott 1 Kasım 2009 Pazar günü fuarda okurlarıyla buluşacak.
Kübalı Yazar-Şair- Kadın Aktivist Nancy Morejon, Küba’dan davetli olarak geleceği fuarda Afrika ve İspanyol kültürlerinin Küba kimliğine etkileri üzerine söyleşiye katılacak.
Word Express Edebiyat Okuması Yolculuğu’nun son ayağı ise İstanbul’da yapılıyor. Genç 20 yazar ve şairden oluşan proje kapsamında 3 Kasım salı günü fuarda okuma etkinliği yapacak.
FUAR’IN SERGİLERİ
28. İstanbul Kitap Fuarı Onur Yazarı Cevat Çapan’ın yaşamından fotoğraflardan oluşan “Uzaktan Yakına Cevat Çapan” sergisi üst kat ana fuayede fuar süresince gezilebilir.
Fuar’da 6 no’lu salonda küratörlüğünü Jülide Bigat’ın yaptığı Fotoğraf Sanatçıları Uğur Ataç, Muhsin Akgün ve Adil Gültekin’in objektifinden Modalıların fotoğrafları “Modanın Yüzü” sergisi düzenlenecek.
Öğrenci, öğretmen ve emeklilere girişin ücretsiz olduğu fuar giriş ücreti 5 TL.
(KÜLTÜR SERVİSİ)

EVRENSEL YAZARLARI TUYAP'TA
Gazetemizin yazarlarının okurlarla buluşmak üzere Evrensel Gazetesi'nin standında bulunacakları günler şöyle;
1 Kasım Pazar:
Tevfik Taş, Seyit Aslan
2 Kasım Pazartesi:
Kamil Tekin Sürek
3 Kasım Salı:
Adnan Özyalçıner
4 Kasım Çarşamba: Mustafa Kara
5 Kasım Perşembe:
Sennur Sezer
6 Kasım Cuma:
Fatih Polat
7 Kasım Cumartesi:
Nuray Sancar, Çağdaş Günerbüyük
8 Kasım Pazar:
Turgay Olcayto
ÖNCEKİ HABER

Meslektaşları Emre öğretmeni izledi

SONRAKİ HABER

İzmir Temsilcimiz Özer Akdemir ifadeye çağrıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa