01 Kasım 2009 04:00

Domuz gribi yoksulu tehdit ediyor

SES Mersin Şubesi, domuz gribinin en çok yoksulları tehdit ettiğini açıkladı. Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt, “Domuz gribi salgınında en büyük risk...

Paylaş

SES Mersin Şubesi, domuz gribinin en çok yoksulları tehdit ettiğini açıkladı. Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt, “Domuz gribi salgınında en büyük risk, yoksulluğa bağlı beslenme sorunları ve sağlık hizmetlerine erişimi engelleyen muayene ücretleridir” dedi. Bozkurt, söz konusu salgınla ilgili yapılacak aşılamanın ‘isteğe bağlı ve ücretsiz’ olması gerektiğinin altını çizdi.
Sendika binasında KESK Şubeler Platformu’nun katılımıyla yapılan açıklamada, kıtalar arası salgın olarak belirtilen domuz gribiyle ilgili olarak alınan önlemlerin yetersizliğine değinildi. SES Şube Başkanı Bozkurt, daha önce yaşanan kolera, kuş gribi, KKKA ve kızamıkçık aşısındaki yetersizliklerden dolayı vatandaşların hükümete ve sağlık bakanlığına güvenlerinin azaldığını ifade etti.
Bu tür salgın ve hastalıklara karşı panzehir üretmek için kurulan Hıfzısıhha Enstitüsü’nün atıl durumda bırakıldığını kaydeden Bozkurt, ülkenin küresel aşı ve ilaç tekellerine bağımlı hale getirildiğini söyledi.
(Mersin/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Haklarını istiyorlar

SONRAKİ HABER

Husilerden Suudi Arabistan'a sert uyarı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa