02 Kasım 2009 00:00

Parası olmadığı için ölümle pençeleşiyor

Ahmet Alpboğa henüz 26 yaşında. Beyin hastalığı ile boğuşan Alpoğa’nın tek kurtuluş şansı ameliyat olmak. Ancak bu o kadar kolay değil.

Paylaş

Ahmet Alpboğa henüz 26 yaşında. Beyin hastalığı ile boğuşan Alpoğa’nın tek kurtuluş şansı ameliyat olmak. Ancak bu o kadar kolay değil. Hastane hastane gezen Alpboğa’nın ameliyatı karşılığında 20 bin lira para isteniyor. Bu parayı veremediği için de gün geçtikçe ölüm tehlikesi artıyor.
Alpboğa’nın hastalığı doğuştan geliyor. Beynin sol arka kısmında meydana gelen damar bozukluğu (damar yumağı) nedeniyle sürekli baygınlık geçiriyor. Bu şikayetlerin artması üzerine çare bulmak için Mardin’in Nusaybin ilçesinden İstanbul’a gelmişler ve hastaneleri gezmeye başlamışlar. Sadece İstanbul’a değil başka illere de gitmişler ama 3 yıllık uğraş sonuç vermemiş. Son olarak 2007 yılının Nisan ayında Ankara’da bir hastanede acil ameliyat olmasına karar verilmiş.
ÖZEL HASTANE 60 BİN LİRA İSTEDİ
Ahmet Alpboğa’nın ağabeyi Turan Alpboğa, hastaneden kendilerine 3 ay içinde haber verileceğinin ve ameliyatın yapılacağının söylendiğini anlattı. Ancak verilen bu sözün ardından tam 2.5 yıl geçtiği halde arayan soran olmadığına dikkat çeken Turan Alpboğa, geçen süre içinde kardeşinin sigortadan yararlanma hakkının da sona erdiğini dile getirdi. Fakülte hastanelerinin kendilerinden 20 bin lira istediğini anlatan Alpboğa, yaşadıkları çaresizlik nedeniyle “bir umut” diyerek özel hastaneye de gittiklerini söyledi. Turan Alpboğa, sözlerine şöyle devam etti: “Özel hastanede ise bizden yaklaşık 60 bin lira masraf istediler. Bizim bu paraları ödeyecek gücümüz yok, ne yaparız ne ederiz bilemiyorum.”
NEYİMİZ VARSA SATTIK
3 yıldır kardeşinin tedavisi için uğraştığını anlatan Turan Alpboğa, bu süre içinde Mardin ve İstanbul arasında mekik dokuduklarını söyledi. Ellerinde neleri varsa satmak zorunda kaldıklarına dikkat çeken Turan Alpboğa, “Kardeşim her geçen gün daha da kötüleşiyor. Hayati riski var ve doktorlar en kısa zamanda ameliyat olması gerektiğini söylediler. Kardeşimin hastalığı için bazen Mardin’den İstanbul’a, oradan da başka bir yere gitmek zorunda kalıyorum. Otobüse verecek parayı bile zor karşılıyoruz” diye konuştu. Ne yapacaklarını şaşırdıklarını ifade eden Turan Alboğa, kardeşinin yaşayabilmesi için yetkililerin yaşadıkları soruna çözüm getirmesini istedi. (İstanbul/EVRENSEL)

SÜREKLİ BAYILIYOR, TEK ÇARE AMELİYAT
Ahmet Alpboğa’nın hastalığı, özellikle 2004 yılından bu yana daha da ağırlaşmış. Kardeşinin sık sık bayıldığını ifade eden Turan Alpboğa, her geçen gün kardeşinin hayatından endişe duyduğunu söyledi. Hastalık nedeniyle kardeşinde psikolojik sorunlar da oluştuğuna dikkat çeken Turan Alpboğa, kimseyle konuşmadığını, sürekli gergin ve sinirli olduğunu anlattı.
Hastalık ve tedavisi konusunda görüştüğümüz İstanbul Tıp Fakültesi Nöroradyoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Özenç Minareci, bu tür hastalıkların seyrinde genellikle beyindeki damarların çatladığına ve çok riskli beyin kanamaları yaşandığına dikkat çekti. Baygınlıkların da bu hastalık nedeniyle yaşandığını ifade eden Minareci, boyun damarlarında daralmalar olması halinde felç yaşanabileceğini de vurguladı. Bu hastaların kesinlikle ameliyat olması gerektiğini anlatan Minareci, hastalığın farklı bir tedavi yöntemi bulunmadığını söyledi.
Mehmet Akgül
ÖNCEKİ HABER

‘GDO’ların ülkeye girişine meşruluk kazandırılıyor’

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa