02 Kasım 2009 00:00

Domuz gribi için aşılama bugün başlıyor

DOMUZ gribi (H1N1) virüsüne karşı koruyucu bir önlem olarak yurtdışından sipariş edilen aşıların kontrollerinin tamamlanmasının ardından aşılama bugün başlıyor.

Paylaş

DOMUZ gribi (H1N1) virüsüne karşı koruyucu bir önlem olarak yurtdışından sipariş edilen aşıların kontrollerinin tamamlanmasının ardından aşılama bugün başlıyor.
Aşıların Türkiye’ye gelen ilk partisinden alınan numunelerin hıfzıssıhha laboratuvarlarındaki ön ve son kontrolleri, 28 Ekim Çarşamba günü tamamlandı. Testlerde bütün sonuçların olumlu olarak çıktığı açıklandı.
Pandemi Bilim Kurulu’nun verdiği kararlarla planlanan “H1N1 Aşı Uygulamaları ve Takvimi”ne göre ilk aşı uygulamaları, sağlık personeline ve henüz yola çıkmamış hacı adaylarına yapılacak. Sağlık personeline aşı uygulaması bugün başlayacak. Aşılamalar, enjeksiyon yöntemiyle yapılacak, ABD’de kullanılan burundan sprey yöntemi Türkiye’de uygulanmayacak.
500 bin dozluk ilk parti aşılar, 81 ilin sağlık müdürlüklerince sabaha kadar sağlık kuruluşlarına sevk edildi. Öğrencilerin aşılanmasına ise bu ay sonunda başlanacak.
Bakanlık, hamilelere, bağışıklık yapma gücünü artıran, ancak kamuoyunda tartışmalara yol açan “Adjuvan” maddesi içermeyen aşıdan uygulayacak. Bakanlığın Türkiye’ye aşı temin edecek firmalardan biriyle yaklaşık 1 milyon doz “Adjuvansız aşı” alınması konusunda sözleşme imzalamasının ardından, aşıların aralık ayında Türkiye’de olması bekleniyor.
KİMLER RİSK ALTINDA?
Domuz gribi şüphesi taşıyan vakaların risk grubunda bulunup bulunmadığına göre alınacak önlemlere ilişkin bir yönetim şeması belirleyen Sağlık Bakanlığı, “morbid obezleri, gebeleri, iki yaşın altındakileri, kronik kalp ve akciğer hastalığı bulunanları, 18 yaş altında olup sürekli aspirin kullanması gerekenleri ve 65 yaş üstündekileri risk grubuna” aldı.
Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu “Pandemik A (H1N1) Gribi Vaka Yönetim Şeması”na göre başka bir nedenle açıklanamayan 38 dereceyi (koltuk altı) geçen ateş ile birlikte yaygın vücut ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük, solunum güçlüğü, kusma ve ishal şikayetlerinden en az birisi bulunanlar, “olası vaka” olarak değerlendirilecek. Bu durumda olmayanlara ise diğer hastalıklar açısından yaklaşılacak.
“Olası vaka” ve “Ağır Hastalık İçin Risk Grubu”nda sayılan bu kişiler arasında belirtilere rastlanırsa, hasta hemen hastaneye yatırılacak veya 112 Acil Servis yoluyla bir üst basamağa sevk edilecek. Antiviral tedaviye de hemen başlanıp, laboratuvar teyidi için numune alınacak. Eğer bu kişilerde belirlenen ciddi hastalık belirtileri bulunmazsa, ayaktan antiviral tedaviye başlanacak, taşıdığı hastalıklar bakımından gerektiğinde uzman görüşü istenecek, “ciddi hastalık belirtileri geliştiğinde acil servise başvurmaları” önerilecek.
Yönetim şemasında “olası vaka” olup ağır hastalık için risk grubunda bulunmayanlarla ilgili de önlemler yer aldı. Buna göre ağır hastalık için risk grubunda olmayıp yine ciddi belirtiler gösteren “olası vakalar” da hastaneye yatırılacak veya 112 Acil Servis yoluyla bir üst basamağa sevk edilecek. Bu kişilerde de hemen antiviral tedaviye başlanacak. (HABER MERKEZİ)
BAŞKENTTEKİ SERVİS ARAÇLARI DEZENFEKTE EDİLDİ
Domuz gribi nedeniyle 1 hafta ara verilen eğitim yarın başlayacak. Okullardaki temizlikler tamamlanırken, öğrenci servis araçları da unutulmadı. Ankara Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası’na kayıtlı 6 bin servis aracı, Büyükşehir Belediyesi ekiplerince dezenfekte edildi.
Servis şoförlerinden Nihat Tolambay, domuz gribinin kendilerini de tedirgin ettiğini belirtirken, “Hastalığa karşı önlemlerimizi alıyoruz. Günde en az 2-3 kez, ozonlu su ile araçları paspaslıyoruz” diye konuştu. Tuncay Özdemir isimli başka bir servis aracı şoförü ise “Cif ve ozonlu sular ile temizlik yapıyoruz. Elle tutulan yerleri sık sık siliyoruz. Araçtaki örtüleri yıkattık. Bugün yapılan dezenfekte işlemleri ile içimiz daha da rahatladı” şeklinde konuştu.
ÖNCEKİ HABER

‘TMMOB’un kadın politikası oluşturulmalı’

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa