02 Kasım 2009 00:00

Mücadele kararları alacaklar

Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi’nde çalışan deri işçileri, sendikalarının 29’uncu Olağan Genel Kurulu’na hazırlanıyor.

Paylaş

Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi’nde çalışan deri işçileri, sendikalarının 29’uncu Olağan Genel Kurulu’na hazırlanıyor. Kriz bahanesiyle patronların saldırılarının arttığı bir dönemde kongre yapacaklarını dile getiren deri işçileri, kongreden birlik ve dayanışmanın artması, mücadelenin yükseltilmesi kararlarının çıkmasını istediklerini ifade ediyorlar.
15 Kasım’da 134 delege ile seçime gidecek Deri-İş Tuzla Şubesi, yapılacak kongrenin hazırlıklarını işyerlerinde sürdürüyor. Deri işçileri, kongreden beklentilerini gazetemize açıkladılar.
‘MÜCADELEYE İŞYERLERİNDEN BAŞLAYALIM’
Al Deri İşyeri Temsilcisi Ahmet Parlak, zor bir süreçten geçtiklerini, işçi ve emekçiler için sürecin kayıplarla geçtiğini dile getirdi. Yasaların hep patronlardan yana işlediğini söyleyen Parlak, konfederasyonlar başta olmak üzere birçok sendikanın sürece seyirci kaldığını belirtti.
İşçilerin alanlara çıkması gerektiğini, bunun için de işyerinden ve mahalleden başlayan bir çalışma yapılması gerektiğini söyleyen Parlak, kongre sürecinde bunun sağlanması için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti. Deri işçilerinin kendi içlerindeki tartışmaları bir kenara bırakması gerektiğini söyleyen Parlak, “Hedeflerimize ulaşmak için sermayeye karşı mutlaka güçlerimizi birleştirmeliyiz” diye konuştu.
Mader Deri İşyeri Temsilcisi Zülfü Acar, işçilerin yaşama olanaklarının her gün daha da zorlaştığını dile getirdi. Sendikaların hükümetle birlikte hareket etmesini eleştiren Acar, sendikaların asıl görevinin kendi işçilerinin haklarını korumak olduğunu söyledi. Deri-İş’in imzaladığı son sözleşmenin işçileri tatmin etmediğini söyleyen Acar, “Kriz ortamında var olan hakları korumaya çalıştık. Bunların olmaması için daha güçlü bir örgütlenmeye ihtiyacımız var” diye konuştu. Yaptıkları son işyeri temsilcileri toplantısında saldırılara karşı birlikte hareket etme kararı aldıklarını anlatan Acar, bunu kongreye taşıyacaklarını söyledi.
Mader Deri’de işçi olarak çalışan Daimi Alevi, işçilere bu kadar saldırı varken herkesin sustuğu bir dönemde olduklarını söyledi. Bu dönemde deri işçilerinin sendikasına ve haklarına sahip çıkması gerektiğini belirten Alevi, bunun için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti.

SERMAYEYE KARŞI ORTAK MÜCADELE

Deri-İş Tuzla Şube Başkanı Binalı Tay, sermayenin bütün olanaklarını kullanarak, krizin faturasını emekçilere ödetmek için çalıştığı bir dönemde, genel kurullarını topladıklarını dile getirdi. Bugüne kadar sermayenin saldırılarına karşı diğer sendika ve kitle örgütleriyle ortak mücadele ettiklerini söyleyen Tay, bu ortaklığın tam olarak sağlanamaması nedeniyle hak gasplarının arttığını söyledi. Dayanışma ve birlikteliğin tüm emekçileri kapsaması halinde saldırıların geri püskürtüleceğini belirten Tay, “Kongreye, ‘İşçilerin birlik ve dayanışması, sermayeye karşı ortak mücadele’ sloganıyla hazırlanıyoruz. Deri-İş Sendikası bundan sonra da sınıf mücadelesi ve demokrasi mücadelesinde üzerine düşeni yapacaktır” diye konuştu.

DERİ İŞÇİLERİNE ÖNEMLİ GÖVLER DÜŞÜYOR

Emekli deri işçisi ve Deri-İş Tuzla Şubesi’nin eski yöneticilerinden Emek Partisi Tuzla İlçe Başkanı Salih Akça, işçilerin her gün yoksullaştığı, saldırıların arttığı bir dönemde toplanan Deri-İş Tuzla Şube Kongresi’nin sınıf açısından önemli olduğunu ifade etti. Deri işçilerinin yıllardır verdiği mücadelelinin hem Tuzla hem de işçi sınıfı için önemli olduğunu dile getiren Akça, kongrede alınacak mücadele kararlarının, saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde daha da önemli hale geldiğini ifade etti. Deri işçilerinin bu bilinçle kongreye hazırlanması gerektiğini kaydeden Akça, “Bu durumu tersine çevirmek için deri işçilerine görev düşüyor. Tabandan başlayarak bu mücadele örülmeli. Parti olarak bu sürece gereken desteği vermeye hazırız” diye konuştu.
Eski bir deri işçisi olan Yılmaz Vural da deri işçilerinin yıllardır verdikleri mücadelelerle birçok kazanım elde ettiğini ifade etti. “Sermayenin saldırılarına karşı bu dönem gerekli mücadelede eksiklikler yaşandı. Bu süreçte işçilerin fazlasıyla mücadeleye sevk edilmesi gerekli” diyen Yılmaz, deri işçilerinin, yanı başlarındaki tersane işçileriyle, direnişte olan işçilerle dayanışma içinde olması gerektiğini ifade etti.
Erdem Geyik
ÖNCEKİ HABER

Kartal’da emekliler hükümete tepkili

SONRAKİ HABER

Malatya'da “103 Korkmaz Barış Elçilerimizi Anıyoruz” şiarıyla bir araya gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa