02 Kasım 2009 00:00

Barış istiyorlar ama AKP’ye inanmıyorlar

İkitelli’de Emek Partisi (EMEP) Küçükçekmece İlçe Örgütü’nde Türk ve Kürt işçilerle bir araya geliyoruz. Son zamanlarda siyasetçilerin üzerine uzun uzun konuştuğu Kürt Açılımı, acaba işyerlerinde, fabrikalarda nasıl tartışılıyor?

Paylaş

İkitelli’de Emek Partisi (EMEP) Küçükçekmece İlçe Örgütü’nde Türk ve Kürt işçilerle bir araya geliyoruz. Son zamanlarda siyasetçilerin üzerine uzun uzun konuştuğu Kürt Açılımı, acaba işyerlerinde, fabrikalarda nasıl tartışılıyor? Barış gruplarının (dağdan inenler diye de tarif ediliyor) Türkiye’ye gelişleri ve karşılanmalarıyla ilgili başlayan tartışmaları, işçiler nasıl değerlendiriyorlar? Sohbetimize 6 işçi katılıyor. Bunlardan 4’ü Türk, 2’si de Kürt. Niyetimiz, her Kürt ve Türk işçiler içinde bu sürecin nasıl değerlendirildiğini görebilmek.
Birkaç konu dışında birbirlerinden farklı düşüncelere sahipler. İşçilerin ortaklaştığı konu ise bu ‘açılım’la barışın sağlanamayacağı. İşçiler barış olsun istiyor ama bu konuda AKP’ye güvenmiyorlar. AKP’nin başlattığı ‘açılım’ süreciyle hedeflenenin ülkeye barış getirmek değil, bir ‘oy hesabı’ olduğu görüşündeler. Anadilde eğitim konusuna ise kimileri bazı şartlar koysa da herkes sıcak bakıyor.
Kürt sorunu konusunda ne düşünüyorsun?
Kenan Kocabıyık (Balıkesir): Bana göre Kürt sorunu yok. Ben çevreme bakıyorum, Kürdü de var Çerkezi de var ama aramızda bir sorun yok. Ha o arkadaşların beklentileri olabilir. Ama dağa çıkıp silahlanmalarına ben karşıyım. Dağdan inen arkadaşlara da söylüyorum; pişmanlarsa, bıraksınlar silahları başları önde gelsinler. Öyle kahramanca gelemezler. Ben istiyorum ki bu arkadaşların eğitimi Kürtçe yapılsın, seçmeli ders olarak koyulsun, ne istiyorlarsa yapılsın. Ben bir Türk olarak Kürtlerden ayrılmak istemiyorum. Bence Kürtlerin de çok büyük bir kesimi ayrılmak istemiyor. Benim çevremdekiler Kürtçe konuşabiliyorlar, ben uyarıyorum, ben anlamıyorum bana da çevirin diye. Dillerini konuşmalarına bir engel yok ki.
Kürtçe şarkı söyleyenlere neden davalar açıldı?
Kenan Kocabıyık: Eskiden öyleymiş. Bu saatten sonra bazı şeyler aşılacak. Ama bu silahlanıp dağa çıkmakla olacaksa olmasın.
Neden çıktılar dağa sence?
Kenan Kocabıyık: Bilmiyorum. Düşünmek gerek.
Metin Türkyılmaz (Sivas): Doğu’da iş olanağı yok, okul yok. Sadece bugün değil, yıllardır Kürtlerin üzerinde baskılar var. Köyleri yakılmıştır, boşaltılmıştır, katledilmişlerdir. Bunları medya vermiyor. Ne diyor şimdi; “Dün bize kurşun sıkanlar bugün bayram havasında karşılanıyor.” Bu böyle değildir. O karşılamanın nedenini bilmiyor Türkler. O karşılama Kürtlerin köylerine, evlerine dönebilmeyi, dillerini özgürce kullanmayı istemeleri anlamına geliyor.
Murat Kılıç (Tunceli) Bu olaylar yıllardır sürüyor. Bunlar sürerken devlet neden çatışıyorlar diye bir sebep aradı mı? 50 yıl önce Batı’ya yatırımlar yapılırken, aynısı Doğu’ya da yapılsaydı bu insanlar dağa çıkar mıydı? Tarlada hasat varsa karnın doyuyor, yoksa doymuyor. Üzerinde baskı var sürekli Kürt kimliğinden kaynaklı. Tunceli’de yaşanan olay; adam köye geri göç ediyor. Askeriyenin bir tarafı bomboş arazi, diğer tarafında köy var. Onlarca havan mermisinin o köyün üstüne düşmesi mantıklı mı? Ben de Hakkari’de sınırda askerlik yaptım. Biz el bombasını çukurun içine pimini çıkartıp atıyorduk. Benim şahit olduğum iki üç çocuk, o el bombalarını yerinden oynattıkları için öldüler. Bunlar basına da yansımıyor.
Aytekin Doğan (Tokat): Kürt sorunu var. Aslında insanların gerçekten insan gibi yaşayamamaları en büyük sorun.
AKP Hükümeti’nin Kürt Açılımı’nı nasıl değerlendiriyorsun?
Kenan Kocabıyık: Kürt Açılımı’ndan bahsediliyor ama ne olduğuna dair hiçbir şey yok ortada. AKP açılımı gerçekten güzel yerlere ulaştırabilirse iyi bir şey yapıyor. Eğitim, dil konusunda bir adım atılıyor. Konuşsunlar ben bunu isterim. Benim onların dilleri, eğitimleri ile ilgili bir sıkıntım yok.
Metin Türkyılmaz: Türkiye’de yaşayan halka Kürt Açılımı’nın içinde ne olacağına dair henüz hiçbir şey açıklanmadı. Bir kere bu halkı rahatsız ediyor. Medya istediği gibi yönlendiriyor.
Murat Kılıç: AKP’nin yapacağı, birincisi dağdan gelenleri bir süre sonra tutuklayacak. İkincisi, bu AKP’nin reklamıdır. Kaybettiği oyları kazanmak için. Seçim öncesi Alevi Açılımı’yla onların oyunu aldı, şimdi Kürtlerin oyunu almak istiyor.
Aytekin Doğan: Açılım olmalı ama sadece Kürt Açılımı değil. Din konusunda da açılım yapılmalıdır. En büyük sorun, Türkiye’de insanlar istedikleri gibi yaşayamıyorlar. En büyük sorunun bu olduğunu düşünüyorum.
Pervin Karakaya (Amasya): O zaman Lazı, Çerkezi de ayaklansın. Böyle bir şey olursa ayaklanmayacaklar mı?
Diyelim Kürtlere, Lazlara, Çerkezlere istedikleri verildi. Ne kaybederiz?
Pervin Karakaya: Hiçbir şey kaybetmeyiz.
O zaman?.. Sen sendikal çalışma yürütürken, talebin için eylem yapmıştın, bu da ayaklanma mı?
Pervin Karakaya: Hayır hakkımı aradım. Onlar dağa çıkıyorlar, askerimizi öldürüyorlar.
Barış olacağına inanıyor musun?
Kenan Kocabıyık: Bu şekilde olacağına inanmıyorum. Dağdan gelenler kahraman gibi karşılanıyor. Silahlarını bırakıp mahcup olduklarını gösterip gelsinler, kucaklarız onları. Ama 34 arkadaş resmen kahraman gibi geliyor.
‘Arkadaş’ mı gerçekten?
Kenan Kocabıyık: Böyle gelirlerse değil. Ama başka türlü gelirlerse arkadaşlarım. Sonuçta bu adamlar bir şey istemiş dağa çıkmış, şimdi pişman geliyor derim.
Dağa çıkartan taleplerden vazgeçerek mi geldiler?
Kenan Kocabıyık: Ben vazgeçti demiyorum ki. Anadilde eğitim hakkıdır. Alacak da. Ama seçmeli ders olarak alsın; Çerkezlerde, Lazlarda diller seçmeli ders olarak alsın.
Peki Türkçeyle, okula gittiği zaman, karşılaşan çocuğa Kürtçeyi nasıl seçmeli ders olarak vereceksin?
Kenan Kocabıyık: Bunu da ben düşüneceksem bu ülkenin başbakanı olayım. Onu da ülkeyi yönetenler düşünsünler.
Uğur Yıldız (Tokat): Herkesin kendi anadilinde konuşmak, eğitim almak doğal hakkı. Sonuçta hepimiz vergimizi veriyoruz. Aleviler de haklarını alabilmeliler. Ben de vergimi veriyorum ama Alevilikle ilgili devletten hiçbir kolaylık görmüyorum.
Pervin Karakaya: Dil gerçekten çok önemli. Mesela Türkçe bilmeyen birisi hastaneye gittiği zaman derdini anlatamıyor. Herkes anadilini özgürce konuşabilsin, anadilinde eğitim görsün.
Geçen bir televizyon programında Selda Bağcan vardı. ‘Sanatçıların kendi dillerinde şarkı söylemeleri çok güzel’ dedi. Ben de buna katılıyorum.
Murat Kılıç: Peki bir şey dikkatini çekti mi, açılım söylemlerinden önce sanatçılar, aydınlar tutuklanıyorlardı. Ben AKP’nin açılımına inanmıyorum, samimi olsalar operasyonları durdururlar, o insanlar kendiliğinden iner zaten bu süreç doğru ilerlerse.
(İstanbul/EVRENSEL)

ŞEHİT, ‘TERÖRİST’ TARTIŞMASI...

Barış konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kenan Kocabıyık: Ben de istiyorum benim kardeşim şehit olmasın, benim kanım o dağlarda akmasın.
Murat Kılıç: Kürtlerden kimse ölmüyor mu peki?
Kenan Kocabıyık: Ölüyor tabii. Ben silah alıp dağa çıktıktan sonra ölen adamı şehit olarak görmüyorum.
Murat Kılıç: Asker olarak dağda ölen Kürde nasıl bakıyorsun?
Kenan Kocabıyık: O da bizim kardeşimiz, canımız. Asker halktan oluşan bir birlik. Bunun içinde Türk var, Kürt var, Laz var, Çerkez var. Orası bir aile.
Ben askerliğimi Siirt’in Eruh ilçesinin Ekmekçiler köyünde yaptım. Orada 2600 metre toprağı kazdım, boru döşeyip su getirdik. Ben deli miydim ya Allah’ın Kürdü için 2600 metre toprak kazayım?.. O benim kardeşim çünkü, o yüzden kazdım.
Murat Kılıç:
Ben de tam tersini yaptım. Sınırda askerlik yaptım. Dağdan gelen suyun borularını kırdırdılar. Yeter ki o insanlar oradan gitsin dediler.

Murat’ın söylediğine ne diyorsun?
Kenan Kocabıyık: Bir şey diyemiyorum.


MEDYA ÇATIŞMA ORTAMINI KÖRÜKLÜYOR

Barış gruplarını karşılama törenlerini sen nasıl buluyorsun?
Metin Türkyılmaz: Medya bence biraz abarttı. Evet, karşılamayı eleştirebilirsin ama burada eleştiri yok. Adi bir saldırı var. Medya, halkı çatışmaya götürecek bir şekilde ortamı körüklüyor. Evet, Türkiye’de daha önce de dağdan inişler oldu barış için. Tutuklandılar ve cezaevine konuldular. Bugün bu insanlar da barış için dağdan indiler ama tutuklanmadılar. Neden?.. Çünkü Kürt Açılımı var.
Gökhan Durmuş - Sema Barbaros
ÖNCEKİ HABER

Barış sevinci ülkeye yayılmalı

SONRAKİ HABER

Bağcılar'da göçük tehlikesi nedeniyle 2 bina boşaltıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa