02 Kasım 2009 05:00

Türkiye’ye anahtar rolü

Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olmasıyla Türkiye’nin dış politika ekseninin değişmeye başladığı görüşleri, son günlerin gözde tartışma konulardın biri.

Paylaş

Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olmasıyla Türkiye’nin dış politika ekseninin değişmeye başladığı görüşleri, son günlerin gözde tartışma konulardın biri.
Türkiye’nin dış politikasında, Ortadoğu’ya art arda yapılan hamlelerle yaşanan hareketlilik, Batı’dan Doğu’ya doğru bir kayış yaşandığı yönünde değerlendirmelere yol açtı. “Komşularla sıfır sorun politikası” Türkiye, “batıya sırtını dönüp doğuya mı açılıyor?” sorusunu gündeme getirdi. Dikkat çeken bu ‘dönüşe’ ilişkin iki önemli aktör dikkat çekiyor: ABD ve NATO.
FOTOĞRAFIN ARKASI
Bu ilişkiler Türkiye’nin bu bölgede yakınlık kurduğu ülkelerin ABD ile ilişkileri ya da işgali altında olması ve Türkiye’nin bir nevi “uzak komşusu” ABD ile ‘ortaklığını’ da geliştiriyor. Bu durum ABD’nin bölgedeki etkinliğini artırırken, geliştirilen ilişkilerin ABD ile yakın ilişkisini en yakından ortaya koyan fotoğraflardan birini de, Ermenistan’la yürütülen görüşmelerde ‘krizi çözen’, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Türk ve Ermeni bakanlarının arkasında imza töreninde verdiği poz oluşturdu.
OBAMA DÖRT GÖZLE BEKLİYOR
Bu kadar hareketli günlerin yaşandığı bir dönemde Obama ve Erdoğan görüşmesi gündeme geldi. 29 Ekim’de planlanan görüşme tarihi uzun süre tartışıldı ve 7 Aralık olarak belirlendi. Ancak tarih tartışmasıyla gölgelenen görüşmenin gündemleri ise dikkat çekici. Ziyarette ele alınacak konulardan bazıları, “Afganistan ve Pakistan’a dair ortak stratejinin hayata geçirilmesi”, “Irak ile ekonomik ve güvenlik işbirliğinin ilerletilmesi”, “nükleer silahların yayılmasının önlenmesi hedeflerinde gelişme kat edilmesi”, “Ermenistan ile ilişkilerin normalizasyonu” ve “Ortadoğu barış çabaları” olarak sıralandı. Türkiye’nin övgüyle söz ettiği bütün konular Obama ile görüşme listesindeydi. Ziyarete ilişkin Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs tarafından yapılan resmi açıklamada, “Başkan Obama, iki ülkeyi ilgilendiren bir dizi stratejik konuda Erdoğan ile görüş alışverişinde bulunmayı dört gözle bekliyor” denildi.
HER ŞEY NATO PLANLARI ÇERÇEVESİNDE
Dış politika ‘duayenlerinin’ görüşlerine başvurulduğunda alınan kimi cevaplarda ise, Türkiye dış politikasının, AB’ye üyelik girişimleri ve NATO ile ilişkileriyle bağdaşmayan bir yönelim içermediğine dikkat çekiliyor. Dışişleri eski Bakanı ve emekli Büyükelçi İlter Türkmen, “Şu anda dünyanın odak merkezi Ortadoğu. Bizim burada eskisine oranla faaliyetlerimiz çok daha fazla olduğu için o intiba doğuyor. O bir genelleme. Biz NATO ile işbirliği yapıyoruz. Afganistan’da askerimiz var vs.” dedi.
‘KULLANIŞLI KÖPRܒ
Türkiye’nin Doğu’ya kayıp kaymadığı, dış basının da ilgi gösterdiği konulardan birini oluşturdu.
İngiltere’de yayımlanan The Economist’in, Türkiye’nin son dönemde dış politikasını ve bölgede oynadığı rolü konu alan “Türkiye ve Ortadoğu-Doğuya ve Güneye Bakmak” başlıklı makalesinde, Türkiye’nin son dönemde yüzünü yeniden Ortadoğu’ya döndüğü öne sürüldü. AKP Hükümeti’nin, Doğu’ya gösterilen ilginin “Batı’ya karşı soğuma” anlamına gelmediğini vurguladığı ve Türkiye’yi “kullanışlı bir köprü” olarak nitelediği kaydedilen makalede, Batılı ülkelerinin de genel olarak bu görüşe katıldığı ve Türkiye’nin Doğu’ya kayışına karşı çıkmadıkları belirtildi.
“Bu pragmatik diplomasinin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından şevkle yürütüldüğünü” yazan dergi, Davutoğlu’nun “Stratejik Derinlik” kitabına da gönderme yaparak, kitapta “komşularla sıfır problem” politikasının anlatıldığını belirtti.
AP: WASHINGTON HESAP SORABİLİR!
Associated Press ajansı “doğu-batı” tartışmasını İran tartışması üzerinden yaptığı bir analizle abonelerine duyurdu. Ajans, “Batı İran’ı nükleer programından taviz vermeye zorlarken Türkiye her iki tarafa da oynayarak sadakatinin hangi tarafta olduğu konusunda kuşkular yaratıyor. Erdoğan, son açıklamaları yüzünden Washington’da kendisine hesap soran sorularla karşı karşıya kalabilir” değerlendirmesinde bulundu. ‘Türkiye uzmanı’ Hugh Pope, Türkiye’nin birçok komşusuyla ilişkileri rayına oturtma girişimleri için, havada top çeviren bir akrobat benzetmesi yaptı.
(İstanbul/EVRENSEL)

ŞİRKETTEN ÇARPICI AÇIKLAMA

Türkiye, Avrupalı dev şirketlerin de dikkatini çekiyor. Dünyanın en büyük pompa üreticilerinden Alman Wilo, zayıf oldukları Ortadoğu pazarına giriş için Türkiye’yi anahtar ülke ilan etti. Wilo Başkan Yardımcısı Thomas Kubbe, “Ekonomik krizi göz önüne alarak Ukrayna ve Rusya’da yapacağımız yatırımları durdurduk; ancak Türkiye’deki yatırımı gelecek yıl içinde tamamlayacağız” dedi. Türkiye üzerinden Ortadoğu pazarına açılmayı planlayan şirketin, Almanya’daki genel merkezinde basın mensuplarına konuşan Kubbe, Türkiye’yi köprü ülke olarak gördüklerini aktardı.
ÖNCEKİ HABER

Şahsına münhasır hasta!

SONRAKİ HABER

Atatürk Havalimanı'na metro seferleri durduruldu 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa