02 Kasım 2009 00:00

İşgal komutası Türkiye’de

ABD ve NATO için bir bataklık haline gelen 8 yıldır işgal altındaki Afganistan’daki işgalci NATO kuvvetlerine bağlı...

Paylaş

ABD ve NATO için bir bataklık haline gelen 8 yıldır işgal altındaki Afganistan’daki işgalci NATO kuvvetlerine bağlı 42 ülkeden yaklaşık 64 bin 500 askeri personeli bulunan Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü (ISAF) Harekatı’nın Kabil bölge komutanlığı görevini dün Türkiye devraldı.
Türkiye’nin görevi devralması, Afganistan’da hafta sonu yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu öncesinde şiddetin üst seviyeye çıktığı bir döneme denk geldi. Şiddetin en üst seviyelere çıktığı bir dönemde Türkiye’nin bu görevi devralması, Afganistan’da Türkiye’yi zor günlerin beklediği yönünde yorumlanıyor.
Türk Silahlı Kuvvetleri, Birleşmiş Milletler (BM), NATO kararları ve TBMM tarafından onaylanan yetki çerçevesinde Afganistan’daki ‘koruma’ faaliyetlerine 2002 yılından itibaren iştirak ediyor. ISAF’ın komutasını 2003 ve 2005 yıllarında iki defa üstlenen Türkiye, Güneydoğu Avrupa Tugayı (SEEBRIG) bünyesinde aktif olarak kuvvet bulundurarak, 2006 yılında Kabil Çok Uluslu Tugay Komutanlığı’na katıldı.
AYNI GÖREV DAHA ÖNCE DE YAPILDI
Türkiye, Afganistan’daki beş bölge komutanlığından biri olan Kabil bölge komutanlığı görevini, 2007 yılında sekiz ay süreyle yerine getirdi. Türkiyeli personel, halen ISAF Karargahı’nda, Kabil Bölge Komutanlığı’nda, Vardak’taki bölgesel imar ekibinde, kuzey bölgede Mezar-ı Şerif şehrindeki seçim destek birliğinde ve çeşitli Afgan eğitim-öğretim kurumlarında görev yapıyor. Türkiye, Kabil bölge komutanlığını, sıra Türkiye’ye tekrar geldiği için bugünden itibaren ikinci defa ve bir yıl süre ile üstlenecek.
PERSONEL SAYISI ARTIRILACAK
Kabil bölge komutanlığı görevinin devralınmasıyla Afganistan’daki personel mevcudu, yaklaşık 2007 yılındaki seviyesine çıkacak. Artan personel, bölgeye ilave olarak giden güvenlik ve çeşitli destek unsurları ile helikopter bakım ve yeni oluşturulan bölge imar timinin güvenliğini sağlayacak personelden oluşacak.
Kabil’de bugün yapılacak devir teslim töreni ile görevi devralacak Türkiye, Afganistan’da yaklaşık 1700 personelle görev yapacak. Görevi süresince; Türk komutanlığının emir ve komutasında, Türkiye’ye ait kuvvetlerin yanı sıra Arnavutluk, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Azerbaycan ve Gürcistan’a ait kuvvetler bulunacak. Ayrıca Bosna-Hersek, Portekiz ve Makedonya birliklerinin katılımı ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
GÖREV KAPSAMI
Kabil Bölge Komutanlığı’nda görevli Türkiye birlikleri, daha önce olduğu gibi görev tanımlarına uygun bir şekilde, kendi sorumluluk bölgeleri içerisinde görev yapacak. Afganistan’da görevli birliklerin, militanlarla ve uyuşturucu ile mücadele ve mayın temizleme görevleri olmayacak.
(DIŞ HABERLER)

İKİ ISAF ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Afganistan’da işgalci NATO öncülüğünde görev yapan ISAF’a 2 asker, bombalı saldırılarda öldü. ABD ordusundan yapılan açıklamada, askerlerin devriye görevi yaparken, Afganistan’ın güneyinde direnişçilerin bombalı saldırılarında hayatını kaybettiği belirtildi.
ABD, ölen askerlerden birinin ABD’li olduğunu bildirirken İngiltere Savunma Bakanlığı, İngiltereli bir askerin, Helmand vilayetinin Sangin bölgesi yakınlarındaki saldırıda hayatını kaybettiğini duyurdu.AFGAN SEÇİMLERİNDE YENİ KRİZ

Afganistan’da 20 Ağustos’taki devlet başkanı seçiminde Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin rakibi Abdullah Abdullah, 7 Kasım’da yapılacak ikinci tura katılmayacağını açıkladı. Eski Dışişleri Bakanı Abdullah, Kabil’de destekçilerine hitaben yaptığı konuşmada, taleplerinin reddedildiğini, bu koşullarda şeffaf seçim yapmanın mümkün olmadığını belirtti.
Abdullah, halkın da mevcut seçim komisyonu üyeleriyle seçimi kabul etmemesi gerektiğini söyledi; ancak yandaşlarından, seçimin ikinci turunu boykot etmelerini istemediğini kaydetti. Abdullah, ikinci turdan önce seçim komisyonu başkanının görevden alınmasını istemişti. Abdullah Abdullah, Komisyon Başkanı Azizullah Lodin’in güvenilirliğinin olmadığını ve derhal yerine başka birinin getirilmesi gerektiğini belirtmiş, koşullarının yerine getirilmesi için 31 Ekim’e kadar süre tanımıştı.
Afganistan’da yapılan devlet başkanı seçiminden sonra Karzai’nin rakiplerinin itirazı üzerine yapılan soruşturmalarda, seçimin sonuçlarını etkileyecek hileler yapıldığı belirlenmiş ve ikinci turun yapılması kararlaştırılmıştı.
Hamid Karzai’nin sözcüsü, Abdullah Abdullah’ın ikinci turdan çekildiğini açıklamasından sonra, seçimin her şeye rağmen yapılması gerektiğini söyledi. Sözcü, “Seçimin yapılması gerektiği kanısındayız. Süreç tamamlanmalı. Afgan halkına oy kullanma hakkı verilmeli” dedi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ukrayna’da esrarengiz virüs can alıyor

SONRAKİ HABER

Manisa'da 15 dakika içerisinde 3 deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa