02 Kasım 2009 00:00

Ukrayna’da esrarengiz virüs can alıyor

UKRAYNA’da henüz ne olduğu tespit edilemeyen bir virüsün yol açtığı salgın hastalıktan, 48 kişinin öldüğü, 178 bin hastadan ise 133 kişinin durumunun ağır olduğu açıklandı.

Paylaş

UKRAYNA’da henüz ne olduğu tespit edilemeyen bir virüsün yol açtığı salgın hastalıktan, 48 kişinin öldüğü, 178 bin hastadan ise 133 kişinin durumunun ağır olduğu açıklandı. Karantina altına alınan ülkede giriş çıkışlarda yoğun güvenlik önlemleri alınıyor. Alınan tedbirler çerçevesinde hastalık belirtisi taşıyan yabancıların ülkeye girişine izin verilmeyecek.
Ülkede salgın hastalıklar nedeniyle bütün okullar ve üniversiteler 3 hafta süreliğine kapatıldı. Polonya, sınır komşusu ülkeye salgının domuz gribi virüsü A/H1N1 olup olmadığının tespiti hususunda destek önermekle birlikte tıbbi yardım malzemeleri gönderdi.
Ukrayna Başbakan Yuliya Timoşenko ise çeşitli bölgelerdeki valilerle görüşerek halkın paniğe sevk edilmemesi uyarısında bulundu. Aynı zamanda Timoşenko, virüsle mücadele için bütçeden ayrılan yaklaşık 62 milyon dolarlık kaynağın bir bölümün hastalığın yoğunlukta olduğu bölgelere aktarılmaya başlandığını söyledi. Diğer yandan ülkedeki bütün eczanelerdeki maskeler tükenmiş durumda.
Cumhurbaşkanlığı seçimi arifesindeki ülkedeki bütün mitingler ve toplu gösteriler belirsiz bir süreyle iptal edilirken, Timoşenko 17 Ocak 2010’da yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçim takviminde değişiklik olmadığını belirtti. 5 kişilik Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) temsilcilerinden oluşan bir heyet, bugün Ukrayna’ya giderek incelemelerde bulunacak. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Batı iran’la flörtü eleştiriyor

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa