02 Kasım 2009 00:00

Batı iran’la flörtü eleştiriyor

BATI medyasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran ziyareti ve “Türkiye-İran arasındaki artan yakınlaşma” ya ilişkin çoğu eleştirel haber ve yorumlar devam ediyor.

Paylaş

BATI medyasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran ziyareti ve “Türkiye-İran arasındaki artan yakınlaşma” ya ilişkin çoğu eleştirel haber ve yorumlar devam ediyor. Son olarak Los Angeles Times gazetesi, “Türkiye, İran ile Flört Ediyor” başlığı ile yayımladığı başyazısında, “NATO’nun tek Müslüman üyesi, İran ile ticari bağları geliştirerek Batı’nın nükleer silahları bu ülkeden uzak tutma çabalarını baltalıyor” yorumunu yaptı.
Gazete, “ABD Kongresi’ne İran’a petrol satan yabancı şirketleri cezalandırmaya yönelik yasa tasarısı gönderilirken ve BM’nin mevcut nükleer görüşmelerin başarısızla sonuçlanması halinde İran’a yaptırım değerlendirmeye hazırlanırken İran liderleri, bu hafta kilit bir Ortadoğu gücü ile ticaret bağlarını üç kat artırma planları nedeniyle sevinç içinde idiler” diye yazdı. Gazete şöyle devam etti: O zaman hangi haydut devlet, Batı’nın Tahran’ın nükleer silahları elde etmesini önlemeye yönelik çabalarını baltalıyor? Suriye, belki. Ya da ne yapacakları belli olmayan Suudiler mi? Aslında, NATO üyesi, AB adayı ve stratejik olarak ABD’nin en önemli Müslüman müttefiki.
Los Angeles Times, Başbakan Erdoğan’ın, İran ile ticaret hacmini 2011 yılına kadar 7 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkartma planlarını açıkladığını belirtirken iki ülke arasında enerji santralleri, bankacılık ve doğal gaz gibi alanlarda anlaşmalara varıldığının bildirildiğine dikkat çekerek bu anlaşmaların, BM’nin İran’a uygulatabileceği daha katı yaptırımların ekonomik etkilerini telafi etmeye yardımcı olacağını savundu.
Gazete şunları yazdı: Anlaşmalar, model bir demokratik Müslüman devleti ve Avrupa ile Arap dünyası arasında hayati bir köprü olan Türkiye’nin, Doğu’daki İslamcı rejimleri kucaklamak amacıyla sırtını Batı’ya dönmekte olduğu korkuları alevlendiriyor.
‘TÜRKİYE SIRTINI BATI’YA DÖNEMEZ’
Buna karşın “Bu korkuların bazıları büyük bir olasılıkla abartılı” diyen gazete, bir örneği olarak Türkiye’nin İsrail ile kötüleşen ilişkiler konusunda yorumları göstererek, “Bu sadece Ortadoğu politikasıdır. Erdoğan, halkın Gazze konsundaki öfkesini yansıtıyor ve İsrail’i eleştirerek ülke içinde statüsünü güçlendiriyor. Türkiye’nin, İsrail ile ilişkileri kopararak ABD ve Avrupa ile bağlarını zedelemesi olasılığı çok az” görüşünü dile getirdi.
SARKOZY VE YENİ KAZANILAN ÖZGÜVEN
Ankara’nın Tahran’a artan bağlılığının can sıkıcı olduğunu belirten gazete, “Bundan kısmen, Türkiye’nin AB üyeliği karşıtlığı, Türkiye içerisinde Batı karşıtı hissiyatını körükleyen, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy sorumlu.
Başka bir faktör de, ülkenin yeni kavuştuğu öz güvendir. Ekonomik etki gücü ve jeopolitik önemi, dünya diplomatik sahnesinde başlıca bir oyuncu olmak yönündeki uzun bir süreden beri var olan arzularını gerçekleştirme konumuna getirdi. İran ile flört etmek, küresel güçlerden bağımsızlığını beyan etmenin bir yoludur” ifadelerini kullandı.
‘OBAMA ERDOĞAN’I UYARMALI’
Los Angeles Times, Türkiye’nin bu ‘özgüveni’nin Başbakan Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile 7 Aralık’ta yapacağı görüşmede sergileneceğini öne sürdüğü başyazısında Erdoğan’ın, görüşmesinde ‘kendine çok güvenen’ bir görüntü vermesi beklendiğini belirtti. Gazete, “Ancak Obama da bazı ikazlarda bulunmalı. ” yazdı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Cliton’dan İsrail’e yerleşimci desteği

SONRAKİ HABER

CHP, Tank Palet fabrikasının özelleştirme iddiası üzerine oturma eylemi başlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa