03 Kasım 2009 05:00

Baz istasyonu için halka rüşvet

BAZ istasyonlarının karşılaşacağı tepkiye karşı, istasyonları baca içine saklama, saat kulesi şeklinde yapma gibi yöntemlere ...

Paylaş

BAZ istasyonlarının karşılaşacağı tepkiye karşı, istasyonları baca içine saklama, saat kulesi şeklinde yapma gibi yöntemlere başvuran GSM şirketlerinin, istasyon kurmak için başvurduğu yollardan biri de apartman yöneticileri ve bina sahiplerini “rüşvet” niteliğinde yüksek paralarla ikna edip, anlaşma imzalamak.
Bu örneklerden biri de Keçiören Piyangotepe Mahallesi’nde, Efe Apartmanı Yöneticisi Fatma Ceylan oldu. Ceylan, mahallelerinde gizli-saklı baz istasyonu kurulduğunu öğrendiğini ve baz istasyonlarının sağlık üzerindeki etkilerinin farkında olduğunu ifade etti. Ceylan, bir GSM şirketi yöneticilerinden “rüşvet” niteliğinde teklifi gazetemize anlattı: Bir GSM şirketi yetkililerinin gelip yöneticiyi sorduklarını söyleyen Ceylan, “Ben önce yönetici olduğumu söylemedim. Şirket yetkilileri, baz istasyonu için teklif vermeye geldiklerini söyleyince, ben de mahallede oturanların baz istasyonlarının topluma verdiği zararın farkında ve istasyonlara karşı olduklarını söyledim. Daha sonra da apartman yöneticisi olduğumu açıkladım. diye konuştu.
Şirket yetkililerinin teklifini kabul etmeyince de apartman sakinleri ile anlaşma yapmaya çalıştıklarını aktaran Ceylan, duruma müdahale ettiğini ve teklif mektubunu yetkililerin elinden aldığını söyledi. Bunun üzerine “Size daha fazla para veririz, bizle sözleşmeyi yapın” cevabı aldığını aktaran Ceylan, “Bizi parayla satın alabileceklerini sanıyorlar. Bakın bu da belgesi” diye yaşananlara tepki gösterdi.
ALDILAR PARAYI...
19 Mayıs Mahallesi’nde oturan Zeynep Doğan da, sokaklarında dört tane baz istasyonu olduğunu, istasyonların sağlıklarını, televizyonlarını ve telefonlarını kötü etkilediğini söyledi. “Bizi rahatsız ediyor, baş ağrısı yapıyor, kaldırılmasını istiyoruz” diyen Doğan, yetkililere başvurduklarında ise “Çözüm yok, kaldıramayız. Kanun böyle. Baz istasyonunu kuranla bina sahibi anlaşıyor, kuruyor” cevabı aldıklarını dile getirdi. Doğan, “Aldılar parayı, istasyonu kurdular, bizim de yapabileceğimiz bir şey yok. Buna kim el atacak, devlet mi el atacak onu da bilmiyoruz” dedi.
Hüseyin Özçelik de evlerinin hemen karşısında baz istasyonu kurulduğunu söyledi. “Birincisini kurdular, şikayet ettik, ‘kaldıramayız’ dediler. Ardından ikincisi kuruldu. Evde baş ağrısından duramıyoruz. Yapılan baz istasyonları baca şeklinde gizlenmiş. Kaldırılmasını istediğimizde ‘apartman parasını almış, yapacak bir şey yok’ diyorlar. Çözümsüz kaldık” diyerek baz istasyonlarının bu şekilde kurulmasına tepki gösterdi. (Ankara/EVRENSEL)

HALKIN DUYARLILIĞI GÖZ ÖNÜNE ALINMALI
Dünya Sağlık Örgütü’nün Elektromanyetik Alanlar Uluslararası Danışma Komitesi’nin “Bilimsel Belirsizliklerin Olduğu Durumlarda Halk Sağlığı” başlıklı raporunda “Baz istasyonlarının çocukların bulunduğu hastane, çocuk bahçesi, kreş ve okul gibi yerlere ve yakınlarına kurulmasından sakınılması; baz istasyonlarını kurma kararında halkın duyarlılığı ve estetiğin göz önüne alınması; cep telefonları operatörleri ile çevrede oturanlar arasında baz istasyonu kurulmadan önce bir anlaşmanın olmasına önem verilmesi gerektiği” konusunda uyarılarda bulunuluyordu. Ancak yaşanan örnekler, Türkiye’deki GSM şirketlerinin bu uyarıların hiç birini dikkate almadan baz istasyonları kurduğunu bir kez daha gösteriyor.
Gülhan Şimşek - Gönül Demirci
ÖNCEKİ HABER

Zonguldak’ta kömür kuyruğu

SONRAKİ HABER

dilop’un Eylül-Ekim sayısında: Bir kültür emektârı Celîlê Celîl

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa