03 Kasım 2009 00:00

AKP Hükümeti’ne samimiyet çağrısı

BARIŞ gruplarını gelişinin ardından yeşeren barış umutları, sürecin askıya alınması nedeniyle yerini endişeye bıraktı.

Paylaş

BARIŞ gruplarını gelişinin ardından yeşeren barış umutları, sürecin askıya alınması nedeniyle yerini endişeye bıraktı. Barış isteyenlerin başbakan tarafından ‘şov yapmakla’ suçlanmasının ardından, yine başbakan, sürece ara verdiklerin duyurdu. Açılımın beklemeye alınması ve operasyonların sürmesi, sürecin başarısızlıkla sonuçlanması endişesini gündeme getirdi. Bu nedenle yapılan açıklamalarda, AKP Hükümeti’ne samimiyet çağrısı yapılırken Kürtlerin temsilcilerinin muhatap alınarak sürecin devam ettirilmesi istendi.
OPERASYONLARDA YER ALMAYIZ
Kuzey Irak’taki Kürt Yönetimi Başkanlık Divanı Fuat Hüseyin, “Kürdistan bölgesinin PKK’ya karşı herhangi bir askeri plan yada operasyonda yer almayacağını açık bir biçimde dile getirdik” dedi. Buna karşın, “siyasi çabaları” desteklediklerini vurgulayan Hüseyin, görüşmede askeri operasyonlara angaje olmayacaklarının iletildiğini de söyledi.
Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Erbil’de Başkan Barzani ile yaptığı görüşmeleri “tarihi” olarak nitelendirirken, Hüseyin Ankara’dan Barzani’ne resmi davet gelmediğini de söyledi.
Öte yandan Irak Kürdistan Bölgesi’nin Eski Başbakanı Neçirvan Barzani, eve dönüş projesi için konuştu. Barzani, “Türk Ordusu sorunun askeri yöntemle çözülmeyeceğini anladı. Projeyi MİT Müsteşarı Emre Taner’le birlikte geliştirdik” dedi.
SORUNUN MUHATAPLARI BELLİ
Yıllardır Kürt sorununun çözülmemesi nedeniyle acı çekenlerin barışa olan inançları Kandil ve Mahmur’dan gelen barış grubuyla arttı. Ancak sürecin önü hükümet tarafından tıkandı. Antalya’ da emek ve demokrasi güçleri bir araya gelerek barış taleplerini dile getirdi. Kışlahan Meydanı’nda basın açıklamasına EMEP, DTP, ÖDP, TKP’nin de aralarında bulunduğu 10 örgüt katıldı. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı eylemde ortak açıklamayı ÖDP İl Başkanı Zeynel Ergen, yaptı. Kürt sorununun, muhatapları ile birlikte karşılıklı diyalog içinde çözülebileceğine dikkat çeken Ergen AKP Hükümeti’ne daha kararlı adımlar atması çağrısı yaptı.
Öte yandan DTP Aydın İl Örgütü, son sürece ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Sevgi Yolu’nda yapılan basın açıklamasına, yüzü aşkın kişi katıldı. Basın açıklamasında “AKP daha sonra geri adım atarak, barışa ivme kazandırma girişimlerini arka plana itmiş ve süreci tıkayan bir politika izlediğini beyan ederek tatile girmiştir” denildi.
KADINLAR BARIŞ İÇİN BULUŞTU
SAVAŞIN acılarını en fazla hisseden kadınlar barış için bir araya geldi. Hükümetin samimiyetsizliğine dikkat çeken kadınlar ağızlarına sadece bir parmak bal sürüldüğünü düşünüyor. Kadınlar barışa dair özlemlerini dile getirmek için Alibeyköy Tunceli Derneği’nde bir araya geldi. Burada düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan Barış İçin Kadın İnisiyatifi yürütücülerinden Yıldız İmrek, “Kürt sorununu Kürtlerin olduğu kadar Türklerinde sorunu olduğunu” söyledi. İmrek kadınların barış için ellerinden geleni yapması gerektiğini ifade etti.
(HABER MERKEZİ)

AKP KAMPA GiRiYOR

AKP’nin istişare kampı yine Kızılcahamam’da toplanacak. Kampın ana gündem maddesini Kürt ve Ermeni açılımı oluşturacak. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında altı ayda bir yapılan istişare toplantısının bu yıl 14’ncüsü düzenlenecek. 20 Kasım Cuma gününden itibaren bakanlar, milletvekilleri, parti kurucuları, gençlik ve kadın kolları yöneticileri aileleriyle birlikte kampın yapılacağı Asya Termal Otel’e giriş yapmaya başlayacak. AKP’nin kampı dolayısıyla otel tamamen AKP’lilerin konaklamasına ayrıldı ve yabancı konuklara kapılarını kapattı. Kampın ana gündemini hükümetin TBMM gündemine getirmesi beklenen Kürt açılımı oluşturacak. Başbakan Erdoğan, milletvekillerine açılımla ilgili bilgi verecek ve önerilerini alacak. Türkiye ile Azerbaycan arasında soğuk rüzgarlar esmesine neden olan Ermeni açılımı, yeni yasama döneminde ele alınacak konular da istişare kampının diğer önemli konuları olacak. (ANKARA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı Gül Tunceli yolcusu

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...