03 Kasım 2009 00:00

Kapitalizm hastalıklı bir sistemdir tedavi edilemez

EVRENSEL Basın Yayın’ın “Keynes’e karşı Marks” kitabının tanıtıldığı söyleşiye Murat Birdal, İzzettin Önder ve Mehmet Türkay katıldı.

Paylaş

EVRENSEL Basın Yayın’ın “Keynes’e karşı Marks” kitabının tanıtıldığı söyleşiye Murat Birdal, İzzettin Önder ve Mehmet Türkay katıldı. Yoğun ilginin olduğu söyleşide kapitalizmin temel yasasının aşırı kar ve sömürü olduğunu hatırlatan Murat Birdal; “İki sınıf arasındaki mücadelede işçi sınıfı mücadeleleri sonucunda haklarını elde etmiştir. 60 ve 70’li yıllarda yüksek ücretler o dönemde işçi sınıfının mücadelesinin yüksek olduğunu gösteriyor” dedi.
Marks’ın Keynes’e karşı daha bilimsel bakarak sistemin DNA’sını çözdüğünü ve böylelikle sistemin nasıl işlediğini görebildiğimizi ifade eden İzzettin Önder şöyle konuştu; “Klasik iktisat bize gerçeği vermiyor. Kapitalizmin temelinde sermaye birikimi vardır. Sermayenin organik bileşimi, sermayenin kendi arasındaki rekabet emeğin üzerinde sömürünün artmasına neden olur”
HEGEMONYA PAYLAŞIMI SÜRÜYOR
Kuramların dönemin üretim ilişkileri içinde ele alındığında anlaşılır olacağını kaydeden Mehmet Türkay, Bir ve İkinci paylaşım savaşında hegomanya paylaşımının bitmediğini iddia etti. Türkay şöyle devam etti; “Kapitalizmin hegomanya süreci devam ediyor. ABD 1945 ten sonra bunun başında yer aldı ve dünyaya egemen olmaya çalışıyor. Marks kapitalizmin hastalık üreten bir sistem olduğundan tedavi edilemeyeceğini söylemişti. 1945 ten sonra sosyal devlet modeliyle Keynes modeli meşrulaştırdı. Keynesle liberalizm arasında ayrışma olmadığını görmek gerekir.”
(İstanbul/EVRENSEL)
Seyit Aslan
ÖNCEKİ HABER

Alternatif bir diploması tarihi

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu’dan İdlib açıklaması: Rejim ateşle oynamamalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa