03 Kasım 2009 00:00

Alternatif bir diploması tarihi

EVRENSEL Basım Yayın yeni yayınladığı dört ciltlik Uluslararası İlişkiler Tarihi’ni TÜYAP kitap fuarında düzenlediği bir panelle okurlara tanıttı.

Paylaş

EVRENSEL Basım Yayın yeni yayınladığı dört ciltlik Uluslararası İlişkiler Tarihi’ni TÜYAP kitap fuarında düzenlediği bir panelle okurlara tanıttı. Panele Yayınevinin Genel Yayın Yönetmeni Cavit Nacitarhan, Araştırma Görevlisi Hakan Güneş ve Yardımcı Doçent İlker Aktükün katıldı.
Panelin açılış konuşmasını yapan Nacitarhan Türkiye’de ilk kez 32 yıl önce yayınlanan ve yayınlandığı dönemde üniversitelerde yardımcı ders kitabı olarak okutulan kitabın Sovyetler Birliği Bilim Akademisi’nden ve Fransa’dan akademisyenler tarafından hazırlandığını, 12 Eylül darbesinden sonra pek çok kitap gibi unutulduğunu söyledi. Uluslararası İlişkiler Tarihi’nin diplomasinin kapalı kapılar ardında yapılan bir siyaset biçimi olduğu anlayışına karşı alternatif bakış açısı getirdiğini söyledi.
Hakan Güneş de Sovyetler Birliği’nde uluslararası ilişkiler disiplininin gelişimini anlatarak kitabın yazarlarının Doğu ve Batı kaynaklarını çok iyi harmanladığını, Sümerler’den Bizans’a, Abbasi’den günümüz modern toplumlarına kadar insanlığın birikimini özümlemiş olduklarını ve eserin, Batı’daki muadillerinden toplumsal mücadelelerin etkisini diplomasi tarihine dahil ederek ayrıldığını kaydetti.
Son olarak sözü alan İlker Aktükün de 20. yüzyılda diplomasi tarihinin siyaset biliminden koparılmış olduğuna dikkat çekerek diplomasinin devletlerarası ilişkilere indirgenmiş olduğuna değindi. Ulusal çıkar diye bütün ulusun fertlerinin ortaklaştığı bir çıkardan söz edilemeyeceğini sözlerine ekleyen Aktükün, diplomatik süreçlerde devlet dışı aktörlerin yani sınıf mücadelelerinin, uluslararası bloklaşmaların, toplumsal mücadelelerin de belirleyici olduğunu söyleyerek Evrensel Basım Yayın’dan çıkan kitabın, diplomasi hakkında benimsenmiş önyargıları çürüttüğünü belirtti.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Efsane balet Türkiye’de

SONRAKİ HABER

İşsizlik arttı | TÜİK: İşsizlik mart döneminde 14,1’e yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa