03 Kasım 2009 00:00

Tehditte birleştiler

KÜRT sorunuyla ilgili yayınlarında farklı bir çizgiyi izliyor gibi görünen gazeteler bile PKK’yi tehdit etmede birleşiyor.

Paylaş

KÜRT sorunuyla ilgili yayınlarında farklı bir çizgiyi izliyor gibi görünen gazeteler bile PKK’yi tehdit etmede birleşiyor. Radikal ile Sabah gazetelerinin pazar günkü manşetlerinin birbirinin aynısı olması, dikkat çekici bir manzara yarattı.
Sabah’ın manşeti, daha buyurgandı: “Ya değişirler ya da biterler”. İçeriğini okuyan, Mesut Barzani’nin “PKK’ye ilk ültimatom”unu verdiğini anlayabiliyordu. Spotta Barzani’nin ağzından yer alan cümle de ilginçti: “Kendileri değişmezse Kürt halkı öyle bir baskı yapar ki bunları üstünden atar”. Haberde, Barzani’nin ağzından da olsa PKK’nin “Kürt halkının üstünde” yer aldığı ima ediliyordu ki, Sabah’ın bu itirafı oldukça dikkat çekiciydi. Habere göre değişmekten kastedilenin ne olduğu belli olmuyordu. Sadece ‘34 kişinin’ karşılanmasını, Barzani ‘akıllıca’ bulmuyordu.
Radikal ise, aynı sözlerin, Türkiye hükümetine destek yönünü öne çıkarmıştı: Barzani desteği: PKK ya değişir ya da ezilir. Sabah’ta ‘üstünden atma’ olarak ifade edilen süreç, Radikal’e göre ‘ezme’ şeklinde gerçekleşecekti. Bu ‘değişim’ ifadesiyle kastedilenin ne olduğu, Radikal’in haberinde de belli değildi.
(MEDYA SERVİSİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

GERÇEĞİN GÖZÜYLE

SONRAKİ HABER

İzmir'de depreme dayanıksız olduğu için boşaltılan eğik binalar yıkılmayı bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...