03 Kasım 2009 00:00

Antik kenti keşfedilmeyi bekliyor

ADIYAMAN’a 5 kilometre uzaklıktaki Perre antik kenti keşfedilmeyi bekliyor.

Paylaş

ADIYAMAN’a 5 kilometre uzaklıktaki Perre antik kenti keşfedilmeyi bekliyor.
Adıyaman Valiliği ve Müze Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarla 2001 yılında başlatılan Perre kazılarında sürekli yeni bulgular ortaya çıkıyor. Kazılarda son olarak bir tapınak bulundu. Tapınakta 3 kartal kabartması yer alırken bir de Teknos isimli mahalli bir tanrı ismine rastlandığı öğrenildi. Elde edilen kabartmaların Roma dönemine ait olduğu ve üzerinde Doğu Romalılara ait haç işaretlerinin bulunduğu bildirildi.
ADIYAMAN NEMRUT’TAN İBARET DEĞİL
Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Ekinci, Adıyaman’ın sadece Nemrut Dağı ören yerinden ibaret olmadığını belirterek, keşfedilmeyi bekleyen birçok tarihi mekanın yer aldığını anlattı.
Ekinci, gelecekte Adıyaman’ın bölgenin ve Türkiye’nin en önemli kültürel değerlerine sahip cazibe merkezi olacağını ifade etti.
Başta Adıyaman Üniversitesi olmak üzere diğer üniversiteleri araştırma yapmaya beklediklerini belirten Ekinci, “Adıyaman’da Perre başta olmak üzere araştırılması gereken birçok tarih yatıyor. Bunlar üniversiteler için bulunmaz bir hazine. Adıyaman resmen tarih kokuyor. Böyle bir kentin tam manasıyla değerlendirilmemesine üzülüyorum” diye konuştu.
GÜVENLİĞİN OLMAMASISI SORUN
2001 yılından beri devam eden kazılarda sürekli yeni bulgular ortaya çıkarken, bunların yıpratılması da vatandaşlar tarafından üzüntü ile karşılanıyor. Tarih kokan bir mekanda güvenliğin olmaması ise, tarihi eserlerin yok olmasına neden oluyor.
(ADIYAMAN)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Direniş dayanışmayla büyüyecek

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta mobilya imalathanesinde yangın: 3 işçi dumandan etkilendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa