03 Kasım 2009 05:00

Direniş dayanışmayla büyüyecek

BELEDİYE-İŞ üyesi Esenyurt Belediye işçileri direnişlerinin 76. gününde dayanışma şenliği gerçekleştirdiler.

Paylaş

BELEDİYE-İŞ üyesi Esenyurt Belediye işçileri direnişlerinin 76. gününde dayanışma şenliği gerçekleştirdiler.
Esenyurt Yorum Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen dayanışma gecesine Belediye-İş Sendikası temsilcileri ile direnişte olan Sinter Metal, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Okmeydanı Hastanesi işçilerinin yanı sıra Türk-İş, DİSK ve KESK’e bağlı sendikaların şube başkanları katıldı. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı geceyi, yoğunluk nedeniyle pek çok kişi de ayakta izlemek zorunda kaldı.
MÜCADELE SÜRECEK
Gecede konuşan Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, “İlçe ve beldelerin birleştirilmesinin bazı üyelerimiz Esenyurt Belediyesi’ne geçti ve bunun ardından da baskılar başladı. İşçi arkadaşlarımız sendikal hakları için verdikleri mücadele sırasında saldırıya uğradılar ama mücadeleden vazgeçmediler” dedi. Mücadelelerini büyüteceklerini ifade eden Gülüm, direnişlerini diğer işçilerin direnişleriyle birleştireceklerini dile getirdi.
DESTEK SÜRECEK
Gecede Esenyurt Belediye İşçileri ve Pazar Emekçileriyle Dayanışma Platformu adına da konuşma yapıldı. Konuşmada belediye işçileri sendikal haklarını kullanmak için 76 gündür, pazar emekçilerinin ise emek kazandıkları yerlerin rantçılara peşkeş çekildiği için 79 gündür eylemde olduğu belirtildi. “İşsizliğe yoksulluğa karşı tüm işçi, kadın, genç emekçileri mücadele etmeye ve güçlerimizi birleştirmeye çağırıyoruz” denilen konuşmada, belediye işçilerine ve pazar emekçilerine desteğin süreceği dile getirildi.
Gecede sık sık ‘Yaşasın Esenyurt direnişimiz’ sloganı atılırken, desteğe gelen diğer işçiler ise “Belediye işçisi yalnız değildir” sloganı ile desteklerini sundular.
Etkinliğe Sanatçılardan Servet Kocakaya, Grup Munzur, Erdal Bayrakoğlu, Grup İsyan Ateşi de katıldı. Tiyatro, halkoyunları ve sinevizyon gösteriminin yapıldığı, şiir dinletisinin sunulduğu gece çekilen halaylarla son buldu. (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

Yaşamları kabusa döndü

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa